Yazar Louis Ferdinand CELİNE : Hakkında


Yazar Louis Ferdinand CELİNE Resmi

917

Bu Yazarı Facebook'ta Paylaş Bu Yazarı Twitter'da Paylaş
Bu Yazarı Friendfeed'te Paylaş Bu Yazarı MySpace'te Paylaş
Yazar Adı :  Louis Ferdinand CELİNE

Yazarın Kitap Sayısı :  1 [Göster]

Yazar Hakkında :  
1894 yılında, Seine bölgesindeki Courbevoie kasabasında doğdu. Tam adı Louis Ferdinand Destouches'dir. Sigorta şirketinde çalışan bir baba ve dantel örmekte ustalaşmış bir annenin çocuğu olan yazarın, çocukluğu Paris'te geçti. Céline, öğrenimine Aşağı Saksonya’daki bir okulda başladı. Daha sonra bir İngiliz okulunda yatılı olarak okudu. Mezuniyetinden sonra, çeşitli şirketlerde çalışmaya başladı.
1912 yılında, 18 yaşındayken süvari olarak askere alındı. Birinci Dünya Savaşı'nda yaralanınca çürüğe çıkarıldı. Savaş ona hafif biçimde sakatlanmış bir kol, dinmeyen başağrıları ve kafasının içinde hiçbir zaman kurtulamayacağı çınlama ve vızıltılar bıraktı. Askerlikten ayrılak zorunda kalınca, 1919 yılında Tıp öğrenimine başladı. 1921 yılında doktor oldu. 1915’te bir Londra barında çalışan Suzanne Nebout’la evlendi. Ancak bu evlilik Fransız elçiliğine kaydettirilmedi. Céline, ikinci evliliğini bir tıp okulu yöneticisinin kızı olan Edith Follet’yle 1919 yılında yaptı. Bu evlilikte 1926 yılında bitti.
Louis-Ferdinand Celine, Afrika'da, ABD'de ve Paris' in banliyölerinde hekim olarak görev yaptı. Céline, dünyanın onu büyük bir savaşa sürükleyecek bir Yahudi komplosuyla karşı karşıya olduğunu iddia ediyordu. Pasifist nitelikler de taşıyan anti-semitik kitapçıklarda dile getirdiği düşünceleri nedeniyle yargılandı ve birkaç kez mahkum edildi. 1936 yılında Lucette Almanzor adlı bir dansçıyla tanıştı ve kısa süre sonra onunla evlendi. Almanzor, son derece kıskanç bir karakteri olan Céline’e tahammül etmeyi başardı ve öldüğü güne kadar onun yanında oldu.1942 yılından başlayarak yayınladığı romanlarında, insanlığı sert ve kırıcı bir dille eleştirdi. Fransız direnişçilerin suçlamaları nedeniyle Danimarka’da da bir yıl hapis yattı. Ancak sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldı. Sonraki birkaç yılını Baltık Denizi kıyısındaki Korsor’da sürgün olarak geçirdi. Sürgün hayatı sırasında Fransa’da hakkında açılan davada gıyabında mahkum edildiyse de 1951 yılında, aklandı. Hayatının son on yılını Paris yakınlarındaki Belleuve’de geçirdi. 1961 yılında, felç geçirerek öldü. :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler