Yazar A. Mındıkoğlu : Hakkında


Yazar  A. Mındıkoğlu Resmi

3616

Bu Yazarı Facebook'ta Paylaş Bu Yazarı Twitter'da Paylaş
Bu Yazarı Friendfeed'te Paylaş Bu Yazarı MySpace'te Paylaş
Yazar Adı :   A. Mındıkoğlu

Yazarın Kitap Sayısı :  1 [Göster]

Yazar Hakkında :  
Cumhuriyetin ilanından sonra pek çok Kıbrıslı Türk gibi anavatana göç eden bir ailenin çocuğu olarak 1930 yılında İstanbul’da doğdu. Emniyet amiri olan babasının görevi nedeniyle ilkokulu Elazığ ve Ankara’da okudu. 1948 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 1954 yılında mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden sonra bir buçuk yıllık askeri hizmetini Edremit Askeri Hastanesi’nde tamamladı. Bunu takiben girmiş olduğu İstanbul Tıp Fakültesi, III. Cerrahi Kliniği’nden 1960 yılında ‘Genel Cerrahi Uzmanı’ diploması aldı. Ara vermeden Plastik Cerrahi üst ihtisası yapmak üzere İngiltere’ye gitti.

Bir yıl Wakefield’de üçyüz yataklı parapleji hastanesinin ve yanık merkezinin bulunduğu Pinderfields General Hospital’in Plastik Cerrahi bölümünde, T.L. Barclay ile çalıştı. Buradan Leeds, St.James’s University Hospital’in Plastik ve Maksillo-Fasiyal Ünitesi’ne kabul edilerek Mortimer H.Shaw, M.C. Oldfield ve D.S. Eastwood ile bir yıl çalıştıktan sonra İskoçya’ya gitti. Burada Plastik Cerrahi Merkezi’nin bulunduğu Bangour General Hospital’de ve Edinburgh Üniversitesi’ne bağlı Royal Hospital for Sick Children’daki Plastik Cerrahi bölümünde “Yanıklarda 9’lar” kuralı’nı bulan A.B. Wallace ile ve de A.D.R. Bachelor, A.C. Buchan ve A.B. Sutherland ile bir yıl çalıştı. Bunu müteakip tekrar Leeds, St.James’s University Hospital’in Plastik ve Maksillo-Fasiyal Ünitesi’ne dönüp Registrar (Baş asistan) olarak 2,5 yıl daha Mortimer H.Shaw, ve D.S. Eastwood ile çalıştı.

1965 yılında The International Society for Burn Injuries’in Edinburgh’daki ilk kongresine İngiltere’yi temsilen ve kurucu üye olarak katıldı. İngiltere’de çalıştığı 5,5 yıl süresinde almış olduğu senelik tatillerine, 15 günlük (study leave) çalışma izinlerini de ekleyerek diğer Plastik Cerrahi merkezlerine gidip oradaki plastik cerrahlarla tanışma fırsatı yarattı ve onların önemli ameliyatlarında bulundu.

1966 yılında Türkiye’ye döndü ve Sağlık Bakanlığı’na müracaatı üzerine İstanbul Tıp Fakültesi’nde düzenlenen Jüri önünde imtihan vererek Plastik Cerrahi Uzmanlık diplomasını da aldıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hastanesi Plastik ve Onarım Seksiyonu’nun kadrosuna atandı ve burada ilk kez modern anlamda Plastik Cerrahi uygulamalarını başlattı.

1971 yılında Eczacıbaşı Araştırma Fonu tarafından desteklenen ‘Yanıklarda Parsiyel Eksizyon’ adlı araştırma teziyle ‘Doçent’ oldu. 1978 yılında ‘Yanıklar ve Tedavileri’ adlı kitabıyla ‘Profesörlüğe’ yükseldi.

1980 – 1982 yılları arasında Rektörlüğün vermiş olduğu kararla İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinde ‘Çene ve Yüz Cerrahisi’ dersleri verdi.

1980 yılında, Plastik Cerrahinin uygulama alanında bulunan transseksüel hastaların tedavisinde uygulanan cinsiyet değiştirme (kadından erkeğe ve erkekten kadına cinsiyet değişimi) ameliyatlarının yasal olmadığının bir televizyon programında belirtilmesi üzerine hakkında açılan davanın görülmesinde anlaşıldı ki, bu hastaların (total 26 vak’a – bir kısmı başka plastik cerrahlar tarafından yapılmış ve başarılı olmamış vak’alardı) Cumhuriyet Savcılarının tetkikinden ve onayından sonra, gönderildikleri Asliye Hukuk Mahkemelerinde, cerrahi müdahalelerinin yasal olduğu tesbit edildiğinden, davanın düşürülmesine karar verildi. FAKAT BUNA RAĞMEN 35 SENEDİR BU HASTALARI BİR DAHA KABUL ETMEMİŞ VE HİÇBİR AMELİYATINI YAPMAMIŞTIR.

1982 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim dalı ile ekip kurarak “Kranofasiyal Cerrahi” (Baş ve Yüz Cerrahisi) uygulamalarını başlattı. Kariyer hayatının son 15 yılını verdiği “Kranofasiyal Cerrahi” (Baş ve Yüz Cerrahisi) çalışmaları süresinde ortaya çıkardığı yeni bir sendromu “Craniorhiny’ adı ile dünya literatürüne yerleştirdi.

1986 ve 1997 yıllarında ‘Anabilim Dalı Başkanlığı’ yaptı. 1997 yılı Ekim ayında yaş haddinden emekli oldu.

Aslen Kıbrıs’lı ve KKTC vatandaşı olması nedeniyle 2001 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’ni kurdu. 10 yıl başkanlığını yaptığı bu derneğin, 2011 yılında, bütün ülke Plastik Cerrahi derneklerinin bağlı olduğu IPRAS’a (International Confederation of Plastic and Reconstructive Surgeons) dahil edilmesini sağladı.

19’u yabancı dilde olmak üzere toplam 123 bilimsel makale ve 2 ders kitabı yayınladı.

Emekli olduğundan beri Universal Hastane grubunun Estetik-Plastik Cerrahi bölümünde çalışmalarını yürütmektedir :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler