Yazar Maksim Gorki : Hakkında


Yazar Maksim Gorki Resmi

4243

Bu Yazarı Facebook'ta Paylaş Bu Yazarı Twitter'da Paylaş
Bu Yazarı Friendfeed'te Paylaş Bu Yazarı MySpace'te Paylaş
Yazar Adı :  Maksim Gorki

Yazarın Kitap Sayısı :  67 [Göster]

Yazar Hakkında :  
28 Mart 1868’de Rusya Novgorod’da (Bugünkü adı Gorki) doğdu. 14 Haziran 1936''da Moskova''da yaşamını yitirdi. Asıl ismi Aleksey Maksimoviç Peşkov. Çocukluğu Astrahan''da geçti. Nakliyecilik yapan babasını 5 yaşındayken kaybetti. Annesi yeniden evlenince doğum yeri olan Novgorod''a döndü. Anneannesi ve büyük babası tarafından büyütüldü. Yalnızca birkaç ay okula gidebildi. 8 yaşında çalışmaya başladı. Bu sayede Rus işçi sınıfının yaşamını yakından tanıdı.
Bir gemide bulaşıkçılık yaparken okuma merakı sardı. Yoksullukla ve acıyla dolu bir hayat sürdüğü için Rusça''da acı anlamına gelen Gorki takma adını aldı. İlk gençlik yıllarını Kazan''da geçirdi. İntihara kalkıştı, bir serseri gibi bütün Rusyayı dolaştı.
İlk öyküleri Tiflis''te bulunduğu yıllarda dergilerde yayınlandı. 1895''te Petersburg''da yayınlanan bir dergide çıkan Çelkaş adlı öykü ile ünlendi. Ardından Yirmi Altı Erkek ve Bir Kız öyküsü yayınlandı. Ünü hızla yayıldı. Bu öyküler kadar başarılı olmayan bir dizi roman ve öykü daha yazdı.
İlk romanı Foma 1899''da basıldı. Bu dönemde sağlam bir olay örgüsü kuramaması ve yaşamın anlamı üzerine uzun tartışmalara girmesi sonucu romanları başarısız sayıldı. 1906''da yazdığı ve Rus Devrimi''ne adadığı Ana en başarılı romanı. 1899-1906 arasında Petersburg''da (bugün Leningrad) yaşadı.
Marksizmi benimsedi. Komünist Parti içinde 1903''teki bölünmede Bolşevikler''e destek verdi. Ama partiye hiçbir zaman resmi üye olmadı. 1901''de Fırtına Kuşunun Türküsü isimli kısa şiiri yüzünden tutuklandı. Kısa sürede serbest kaldı, Kırım''a gitti. 1902''de Petersburg Bilim Ve Sanat Akademisi''ne üye seçildi, üyeliği tekrar alındı.
Bilgi isimli bir yayınevi kurdu. Bu dergiyle 1905 devriminde önemli bir rol oynadı. 1906''da ABD''yi gezdi. 1906''da Rusya''dan ayrılıp Kapri Adası''ndaki villasında yaşadı. Marksistlerden uzak durdu. 1913''te tekrar Rusya''ya döndü. Rusya''nın 1.dünya savaşına girmesine karşı çıktı. 1917''de Bolşeviklerin iktidara el koymasını eleştirdi. Ama 1919''dan başlayarak Lenin''le işbirliği yaptı. Ama süreç içinde hep Bolşeviklerden hem Rusya''dan uzaklaştı.
1921-1928 arasını İtalya''nın Sorrento kentindeki villasında geçirdi. Israrlı çağrılar üzerine 1929''da tekrar Rusya''ya döndü. Ölünceye kadar orada yaşadı. Stalin''in baskıcı yöntemlerini destekledi. Sovyet Yazarlar Birliği Başkanı oldu.
1936''da tedavisi sırasında aniden öldü. Ölümü kuşkulu bulundu. Arkadaşları suikast iddasını artaya attı. Toplumcu gerçekçi romanın kurucusu sayılır. Eserlerinde çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadığı acılı hayatı, Rusya''daki yoksulluk yıllarını anlattı. Zaman zaman uzun felsefi tartışmalara girerek eserlerinin sanatsal düzeyini düşürdü. Betimlemelerdeki ustalığıyla keskin bir gözlemci olduğunu gösterdi. Başlangıçta bizzat katılarak destek verdiği Sovyet devriminden daha sonra soğudu. Dönem dönem verdiği gönülsüz desteklerin dışında Rusya''dan uzak kalmaya çalıştı. Son dönem yapıtlarının hemen hepsinde devrim öncesi dönemi ele aldı. Tiyatro oyunları ve anılarını kaleme aldığı eserleriyle de Rus edebiyatına katkıda bulundu. :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler