Yazar Khaled Hosseini : Hakkında


Yazar Khaled Hosseini Resmi

56315

Bu Yazarı Facebook'ta Paylaş Bu Yazarı Twitter'da Paylaş
Bu Yazarı Friendfeed'te Paylaş Bu Yazarı MySpace'te Paylaş
Yazar Adı :  Khaled Hosseini

Yazarın Kitap Sayısı :  6 [Göster]

Yazar Hakkında :  
Afganistan, Kabil''''de bir diplamatın oğlu olarak doğdu. Ailesi, 1980''''de Amerika Birleşik Devletleri''''nde siyasi sığınma hakkı elde etti. Halen Kuzey Kaliforniya''''da yaşamaktadır ve doktorluk mesleğini sürdürmektedir. İlk romanı Uçurtma Avcısı''''nın ardından Bin Muhteşem Güneş yazarın ikinci romanıdır.

Hüseyni, Kabil doğumlu olup Alevilik mezhebine mensup bir yazardır. Babası Afganistan Dış İşleri Bakanlığında çalışmıştır. 1970 yılında baba Hüseyni, Afganistan Elçiliğindeki görevi dolayısıyla ailesiyle birlikte Tahran, İran''''a yerleşmiştir. 1973 yılında Hüseyni ailesi, Halit''''in erkek kardeşinin doğacak olması sebebiyle Kabil''''e geri dönmüştür. Ailenin Afganistan''''a dönmesinin ardından bir kaç ay sonra da 40 yıllık Afgan lider Zahir şah kuzeni Davut Han tarafından düşürülmüştür.

1976 yılında Hüseyni''''nin babası Paris''''te kendine bir iş bulmuştur ve bütün ailesini bu şehre taşımıştır. Hüseyni Ailesi''''nin Kabil yerine Paris''''i tercih etmesinin sebebi, Afganistan''''ın o dönemlerde içinde bulunduğu komünist baskıdır. Bu sebepten dolayı, Hüseyniler 1980 yılında ABD''''den siyasi sığınma hakkı kazanmış ve San Jose, Kaliforniya''''ya yerleşmişlerdir.

Hüseyni, 1984 yılında Independence High School Lisesi''''ni bitirdikten sonra Santa Clara Üniversitesi Biyoloji bölümüne kabul olmuştur. 1988 yılında mezun olan Hüseyni, ertesi sene Kaliforniya Üniversitesi Tıp bölümüne girmiştir. 1993 yılında cerrah olan Hüseyni, dahili cerrahideki ihtisasını 1996 yılında Los Angeles''''taki Cedars-Sinai Medical Center''''da tamamlamıştır. Hüseyni doktorluk mesleğine ilk kitabı Uçurtma Avcısı''''nı yazdıktan bir buçuk yıl sonraya kadar (2004) devam etmiştir.

Hüseyni şu anda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu''''nda UNHCR iyi niyet elçisi olarak mültecilere yardım etmektedir. Hüseyni, Kuzey Kaliforniya''''da İran asıllı Amerikan eşi Roya ve iki çocuğuyla hayata devam etmektedir.


Uçurtma Avcısı, Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni''''nin (Khaled Hosseini) ilk romanı. 2003 yılında yayınlanan kitap bir Afgan tarafından İngilizce yazılmış ilk romandır. New York Times''''ın en çok satanlar listesinde bir numaraya kadar yükseldi. Uluslararası çok satar listesine girmiş ve 8 milyonu aşkın kişi tarafından okunmuş olan Uçurtma Avcısı, hem 2006 hem de 2007''''de Penguin/Orange Reader''''s Group ödülü''''nü kazandı.

Konu
Emir ve Hasan, Kabil''''de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir''''le Hasan''''ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkarının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur. Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderler, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır.

Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip Kalifornia''''ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Herşeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan''''ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakarlıkları ve yalanları... Daha hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edlişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı''''nda olğanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...

Karakterler

Emir: Hikayeyi anlatan baş karakterdir. Söylediğine göre 1963 yılında Kabil''''de doğan Emir annesini doğarken kaybetmiştir. Hikaye boyunca Emir''''in monarşik Afganistan''''dan ABD''''ye geçişi, uyumu, hizmetkarın oğlu Hasan ile çocukken aralarında geçenler ve bunun Emir üzerindeki sosyal, psikolojik ve etnik etkileri detaylı bir biçimde anlatılmaktadır.
Hasan: Baş karakter Emir''''in çocukluk arkadaşı ve hizmetkarın oğludur. Emir''''i gördüğü dönem boyunca ona hep sadık ve bağlı kalmıştır. Hazara olduğu için tıpkı diğer Hazaralar gibi hor görülür ve dışlanırdı. Yine bu sebepten dolayı kaynaklanan bir olayda Emir, Hasan''''ı korumadığı ve onun hayatının en büyük darbesini yemesine göz yumduğu ve daha sonra ona yaptığı kötülüklerden dolayı, kendini affetmemiştir. Kitabın ilerleyen bölümlerinde Hasan ve Emir arasındaki trajik gerçek ortaya çıkmıştır. Bu olay ve sonrasında yaşananlar Emir''''in kendisini biraz da olsa affetmesine olanak sağlamıştır.
Assef: Kitabın içindeki sadist ve pedofilik tecavüzcü karakterdir. Emir''''in oturduğu mahallede çocukluğunu geçirmiş olan Assef, Alman bir anne ile Peştun bir babanın çocuğudur. Gençken Hasan''''a ve diğer çocuklara yaptığı kötülükler, yetişkinken de Taliban yetkilisi olarak yaptığı zulümler Assef''''i kitabın en gaddar karakteri yapmıştır.
Baba: Emir''''in babasıdır. Çevresi tarafından güçlü, yardımsever ve nüfuzlu bir olarak bilinir. Geçmişte hizmetkarı Ali''''nin eşinden gayrimeşru bir oğlu, Hasan olmuştur. Ancak bu gerçeği yalnızca Hasan''''ın annesi, Baba ve Baba''''nın arkadaşı Rahim Han bilmektedir. Bu gerçeği Emir, Rahim Han''''dan 38 yaşındayken Peşaver,Pakistan''''da öğrenmiştir. Hasan ise hiçbir zaman öğrenememiştir.
Ali: Baba''''nın hizmetlisidir. Hazara''''dır, bu sebeple diğer etnik kökene mensup kişiler tarafından hor görülmektedir. Ali, kısırdır ve çocuğu olduğunda bunun kendi öz çocuğu olduğunu sanmaktadır; ancak bu çocuk Baba''''nın gayrimeşru çocuğudur. Ali, oğlu Hasan''''la birlikte Emir yüzünden yaşanan bazı olaylardan sonra Baba''''nın evini terketmiştir. Daha sonra Hazaracat''''ta mayına basıp ölmüştür.
Rahim Khan: Baba''''nın en yakın arkadaşı ve iş ortağıdır. Emir''''e Baba hakkındaki gerçeği o söylemiştir.
Süreyya: Emir''''in eşidir. Babası Afganistan ordusunda önemli biri olan General Taheri''''dir.
Sohrab: Hasan''''ın oğludur. Babası ve annesi Taliban militanları tarafından kurşunlanıp öldürülünce derme çatma bir yetimhaneye konuldu. Daha sonra Emir onu Talib Assef''''in elinden kurtararak kendi yanına almıştır.
Ferit: Emir''''e zorlu Afganistan yolculuğunda yardımcılık yapan fakir ve 5 çocuk babası Afgan.


Film özeti
Afgan yazar Khaled Hosseini’nin (Halit Hüseyni) aynı adlı çok satan romanından uyarlanan “Uçurtma Avcısı / The Kite Runner”da, uzun yıllardır Kaliforniya’da yaşayan Amir adlı bir Afgan göçmeninin, çocukluk arkadaşı Hasan’ın oğlunun başının dertte olduğunu öğrendikten sonra ona yardımcı olmak için Taliban yönetiminin kontrolündeki anavatanına geri dönüşünün çarpıcı öyküsü anlatılır.

Kaliforniya’da yaşayan Amir, Afganistan’a Taliban rejiminin hakim olmasından sonra Amerika’ya göç eden Kabil’li zengin bir tüccar ailenin oğludur. Kabil’de geçen çocukluk yılları sırasında evin hizmetçisinin oğlu Hasan ile çok sağlam dostluk bağları kurmuştur. Ancak bir uçurtma yarışı sırasında Hasan’ın başına gelen olayda ona yardım edebileceği halde ona sırtını dönerek en sevdiği arkadaşına ihanet etmiştir. Aradan geçen uzun yıllar boyunca bu ihaneti ve suçluluk duygusu hiç aklından çıkmaz. Yıllar sonra Hasan ve karısının Taliban tarafından öldürüldüğü haberini alır. Bunun üzerine bir zamanlar ihanet ettiği çocukluk arkadaşının başı dertte olan oğlunu bulmak ve onun hayatını kurtarmak için Taliban yönetiminin kontrolündeki Afganistan’a geri döner. DreamWorks Pictures’ın sunduğu “The Kite Runner”ın yönetmenliğini “Finding Neverland”den tanıdığımız Marc Forster üstlendi. Yapımcılığını Sam Mendes, Walter F. Parkes ve Laurie MacDonald’ın gerçekleştirdiği filmin senaryosunu “25th Hour”daki çalışmasından tanıdığımız David Benioff ile Khaled Hosseini beraber yazdılar. 2007 yılında gösterime girmiştir. :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler