Yazar J.K. Rowling : Hakkında


Yazar J.K. Rowling Resmi

15838

Bu Yazarı Facebook'ta Paylaş Bu Yazarı Twitter'da Paylaş
Bu Yazarı Friendfeed'te Paylaş Bu Yazarı MySpace'te Paylaş
Yazar Adı :  J.K. Rowling

Yazarın Kitap Sayısı :  16 [Göster]

Yazar Hakkında :  
Rowling 31 Temmuz 1965''te Chipping Sodburry, İngiltere''de doğdu. Ailesiyle birlikte Bristol''e, daha sonra da Chepstow''a taşındı. Liseyi Wyedean Comprehensive''de okudu. Exeter Üniversitesi''nde, bir yıllık Fransa''da okuma da dahil olmak üzere, Fransızca ve klasik edebiyatlar okuduktan sonra Londra''ya yerleşerek araştırmacı ve çift dilli bir sekreter olarak Amnesty International''de çalışmaya başladı. İlk Eserini tavşan adlı kitapla 6 yaşındayken yayınlamıştır. Ama onun hayatını değiştiren eseri Harry Potter''dir.

İsmini J. K. Rowling olarak kullanmasının sebebi, ilk kitabın yayımcısı Blommsbury''in korkusudur. Blommsbury; genç erkeklerin, kitabın yazarının kadın olduğunu öğrendiklerinde, kitabı okumamak istemesinler diye ismini erkek ismine benzetmek için J. K. Rowling şeklinde kullandı. Küçükken herkes onu Jo diye çağırırdı sadece birisi ona çok kızgınken Joanne derdi.

Bu sırada, Rowling''in aklında büyücülük okulunda okuyan bir çocuğun hikâyesi vardı. Rowling, 4 saat rötarlı bir Manchester-Londra tren yolculuğu sırasında bu hikâye üzerinde yoğunlaştı ve yolculuk sonunda Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının temel hikâyesi ve karakterleri aklının bir köşesinde duruyordu. Rowling, öğle aralarında hikâyeyi kağıda dökmeye başladı.

Rowling daha sonra Portekiz''e taşınarak burada İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı. 16 Ekim 1992''de Portekizli televizyon gazetecisi Jorge Arantes''le evlendi ve 27 Temmuz 1993''te ilk çocuğu Jessica Rowling Arantes''i dünyaya getirdi. Çift 1995 yılında ayrıldı.

Aralık 1994''te Rowling ve kızı, kız kardeşine daha yakın olmak için Edinburgh''a taşındı. Tek geçim kaynağı işsizlik maaşı olan Rowling, ilk kitabını burada şimdi bir Çin lokantası olan Nicolson''s Café''de tamamladı. Rowling aynı zamanda Edinburgh Üniversitesi''nde bir yıllık bir yüksek lisans diploması için okudu ve 1996 yılında buradan mezun oldu...

Rowling''in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu. Eser, çocukların gözünden alabildiğine engin bir hayal dünyasına seslendiğinden son derece büyük bir ilgiyle okundu ve bir anda çok satan kitapların en başına yükseldi. doğal olarak yazar Rowling'' de kitaptan edindiği 1 milyar doları aşan servetiyle bir kitap yazarak dolar milyarderliğine çıkan ilk kişi oldu ve Rowling aynı zamanda İngiltere''nin en zengin kadını ünvanını elde etti.

Rowling''in kitaplarından edindiği büyük başarısının yanında aile yaşantısı da her zaman istediği düzeyde. 26 Aralık 2001''de Rowling, Pertshire''daki evinde küçük bir törenle Neil Murray adında bir doktorla evlendi. Rowling, 23 Mart 2003''te David Gordon Rowling Murray adını verdiği ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabını kocası Niel''la çocukları Jessica ve David''e ithaf etti. 23 Ocak 2005''te Rowling, Mackenzie Jean Rowling Murray adını verdiği üçüncü çocuğunu dünyaya getirerek üç çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirdi. Rowling, Harry Potter serisinin altıncı kitabı Harry Potter ve Melez Prens adlı kitabı kızı Mackenzie''ye ithaf etti. :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler