Erdil Yasaroglu Roportaji

Erdil Yasaroglu Roportaji

Gökhan Karahaner;
Merhaba Sayın Yaşaroğlu.


Erdil Yaşaroğlu;
Merhaba :)


Öncelikle çok okuyan ve çok araştıran biri olduğunuzu biliyoruz. Bu karikatürlerinize de yansıyor. Dizginleyemediğiniz bir bilgi açlığınız mı var?


Öğrenmeyi dizginlemek çok kolay, ama ben bunu yapmayı hiç tercih etmedim. Çocukluğumdan beri gitgide de artıyor bu öğrenme isteği. Farkında olmak güzel birşey.


Karikatüristliğin dışında bir çok görsel medya işleriyle uğraşıyorsunuz. Ama daima bir yönetmen edasıyla arka planda kalmak, işinizin gerektirdiği bir şey mi? Yoksa biraz da sizin tercihiniz mi?


Tercih ettiğim için geri planda kaldım hep. Sahne önü ve arkası ilintili gibi olsa da bambaşka meslekler. Alkışı sunan alsa da, sunan değil de yaratan olmak herzaman daha çok ilgimi çekti.


Her hafta Penguen`de gördüğümüz siyasi hicivlerin dozu sizi tatmin ediyor mu? Bir Penguen kurucusu olarak söylemek isteyipte eksik kalan şeylerin olduğunu düşünüyor musunuz?


İçimizde hiçbirşey tutmuyoruz. Birşey bizi rahatsız ediyorsa, emin olun o hafta o şey Penguen'de yerini alacaktır :)


Köşenizde uzun soluklu bir hikaye paylaşmaktan ziyade tek karelik karikatür maceralarına yer vermeyi yeğliyorsunuz. İleride böyle bir öykü yaratma düşünceniz var mı?


Ara sıra öyküler de çiziyorum. ama tek karelik karikatürler daha çok eğlendiriyor beni.


Kitap okumaya Selçuk Erdem`in ve sizin Komikaze kitaplarınızla başladım. Belki de bana kitap okumayı sevdiren kitaplardı bunlar. Ülkemizde düşük olan okuma oranına bir katkınız olduğunu düşünüyor musunuz?


Bu söylediğinizi son zamanlarda çok duymaya başladım ve bu beni mutlu ediyor. İlkokul çocuğuna okumayı sevdirmek istiyorsan, sevdiği şeylerden başlatmak en doğrusu gibi geliyor. Karamazov Kardeşleri 7 yaşındaki çocuğun önüne koyarsanız beyni yanacaktır. Ben çocukken de Teksas Tommiks okunmasına kızan büyükler vardı. Benim ailem buna engel olmadı ve kitap okuma alışkanlığım onlar sayesinde gelişti.


Sizin hikayenizi okuduğumda aklıma ilk gelen " hayal edemeden istediği yerde " yorumunu yapmak oldu. Genç yaşta başarılı bir adam olmak hayallerinizin bitmesine neden oldu mu? Yoksa daha yapmanız gereken hayaliniz var mı?


O kadar çok var ki. Hayal etmenin en güzel tarafı, sonu olmaması. Daha karikatürlerimi okumayan milyarlarca insan varken, tamam ben oldum demek garip geliyor. Belki karikatür seven uzaylılar bile vardır.


Karikatürist deyince akla belli başlı kişiler geliyor, belki de bu kalıbı yıkmak için derginizde Yumurtalar adlı amatör karikatüristlere şans verdiğiniz bir bölüm var. Genç adaylara bir öneriniz var mı ?


Yumurtalar köşesi Oğuz Aral'ın Gırgır'ındaki "Çiçeği Burnundalar" amatör köşesi geleneğinin bir devamıdır. Karikatürün bir okulu yok. Dergilerdeki amatör köşeler ve haftada bir gün yaptığımız amatör günleri genç karikatüristler için iyi bir eğitim ortamı oluyor. Ben de oradan yetiştim. Genç adaylara hiçbir önerim yok. Bu işi seviyorlarsa, çalışırlar, çalışırlarsa da başarırlar. O kadar basit...


Kitapokuyoruz.com hakkında ki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?


Adı bile Türk halkı için iyi bir temenni.


Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?


Belki kim bu koca kafa diyen okuyucularınız vardır, onlar için www.erdilyasaroglu.com sitesini yaptım. Bi de karikatürlerimi okumak isteyenler için www.komikaze.net sitesini... Tabii isterlerse kitaplarımı da satın alabilirler ;)Şanslı Rakamlar Çekiliş


Röportaj için çok teşekkürler Sayın Yaşaroğlu.


Röportaj için çok teşekkürler Sayın Karahaner.İrtibat & Düzenleme : Uğur ADSAY
Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler