Kur’an Okuma Esasları (Tecvîd)
Kitabın Yazarı :  Prof. Dr. Abdurrahman Çetin

Kitabın Yayınevi :  Emin Yayınları

Basım Tarihi :   Ocak 2009

Gösterim :   2896

Ekleyen :   Kitap OkuyoruzToplam 0 Kişiden / Ortalama 0 Puan

Puan Verin :
Bu Kitabı Facebook'ta Paylaş Bu Kitabı Twitter'da Paylaş Bu Kitabı Friendfeed'te Paylaş Bu Kitabı MySpace'te Paylaş

Kur’an Okuma Esasları (Tecvîd) AçıklamaESER HAKKINDA
Müslümanlar, Kur'ân-ı Kerîm’i korumakla yükümlüdür. Onu koruma yollarından birisi de okumaktır. Bunun içindir ki, Kur'ân okumak, dinimizde ibâdet olarak kabul edilmiştir. Ancak bu, gelişigüzel bir okuyuş değil, usûlüne uygun bir okuyuştur.
Yüce Allah, Kitabının “tertîl” ile okunmasını buyurmuştur; bu da yavaş yavaş, tane tane, kurallarına uygun olarak okumak demektir. Kur’ân’ı, kurallarına uygun olarak okumasını öğreten de Tecvîd’dir. Bu bakımdan tecvîd, bir fantezi ve lüks değildir; Kur’ân’ın Allah tarafından indirildiği şekilde okunmasını sağlayan bir ilim ve sanattır.
Tecvîdin, ilmî ve amelî iki yönü vardır. Tecvîdin ilmî (teorik) yönünü bilmeden -kulaktan dolma şekliyle- Kur'ân okumak mümkün ise de, asıl ve ideal olanı, tecvîd bilerek okumaktır.
İşte bazı İlahiyat Fakültelerinde ders kitabı olarak da okutulan bu eser, bu hedefe varmak isteyenlere yardımcı olmak maksadıyla hazırlanmıştır.
Eserde klâsik tecvîd konularının yanında, Kur’ân kıraatıyla ilgili daha pek çok konuya da yer verilmiştir.

YAZAR HAKKINDA(Prof. Dr. Abdurrahman ÇETİN)
Afyon-Şuhut doğumlu olup, İlkokuldan sonra hıfzını tamamladı. Konya İmam-Hatip Okulunu ve İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsünü bitirdi. Yüksek öğrenimi sırasında İstanbul’da İmam-Hatiplik, askerlikten sonra da bir öğretim yılı Giresun İmam-Hatip Lisesinde öğretmenlik yaptı. Daha sonra Bursa Yüksek İslâm Enstitüsüne Asistan olarak atandı. Bir süre Kıraat-ı Aşera okudu. Enstitünün Fakülteye dönüşmesinden sonra 1983’te Tefsir Anabilim Dalında Doktor, 1990’da Doçent, 1996’da Profesör oldu. 1993-1997 yılları arasında Uludağ Üniversitesi İlahiyat Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yaptı. Hâlen Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesidir.
Başlıca eserleri:
Ebû Amr ed-Dânî Hayatı Eserleri ve Câmiu’l-Beyân, (Bursa 1980, basılmamış Doktora tezi); Kur’ân İlimleri ve Kur’ân-ı Kerîm Tarihi (Dergâh yayınları, İstanbul 1982); Kur’ân Okuma Esasları (Emin Yayınları, Bursa 2008, 6. baskı); Hitabet ve İrşad (Emin Yayınları, Bursa 2008, 2. baskı); Kıraatların Tefsire Etkisi (Marifet yayınları, İstanbul 2001); Kur’ân-ı Kerîm’in İndirildiği Yedi Harf ve Kıraatlar (Ensar Neşriyat, İstanbul 2005); Örneklerle Peygamberimiz (Ensar Neşriyat, İstanbul 2007, 4. baskı).


Diğer Sitelerde Kur’an Okuma Esasları (Tecvîd) Kitabı :


 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler