İnci Gibi Dişler
Kitabın Yazarı :  Zadie Smith

Kitabın Çevirmeni :  Mefkure Bayatlı

Kitabın Yayınevi :  Everest Yayınları

Basım Tarihi :   Mayıs 2001

Gösterim :   897

Ekleyen :   Kitap OkuyoruzToplam 5 Kişiden / Ortalama 7 Puan

Puan Verin :
Bu Kitabı Facebook'ta Paylaş Bu Kitabı Twitter'da Paylaş Bu Kitabı Friendfeed'te Paylaş Bu Kitabı MySpace'te Paylaş

İnci Gibi Dişler Açıklama

Diğer / EdebiyatBu romanın 80 sayfalık müsveddesini götürüp yayınevinden 250.000 pound avans alan Zadie Smith, kitap piyasaya çıktığı andan itibaren hem İngiltere'de hem dünyada çok büyük sükse yaptı ve hemen hemen bütün ödüllerde adını bir fırtına gibi estirdi. Öyle ki dünyaca ünlü Guardian gazetesinin bu yıl ilk defa verdiği ödülü kazandığında da, jüride bulunan ünlü romancı Julian Barnes, düşüncelerini şu sözlerle ifade etmişti: "Bir romancı olarak içim kıskançlık ateşiyle kavruluyor."

Peki, ne anlatıyordu ki bu gencecik, yarı-Jamaika'lı kız: Her türlü aşırılığın revaçta olduğu Londra'nın kenar semtlerinden birinde, farklı renklerin, farklı dinlerin ve farklı kuşakların, Jones'lar, İkbal'ler ve Chalfen'ler gibi üç renkli ailenin, çoluk çocuk birbirinden matrak hikâyeleri etrafında, göçmenlerin, geleneklerin, İngiliz orta sınıf ailesinin ve alt-kültürlerin ağzına kadar dolu bir cümbüş sürahisine daldırılıp daldırılıp çıkarılan bir parodisini...

İddia ediyoruz ki, milenyumun ilk parlak edebiyat yıldızı olan Zadie'nin İnci Gibi Dişler'ini ya her gün bir öğün yirmi sayfa eğlence ve keyif şöleni olarak yuvarlayıp hir aylık bir rüyaya yattığınızda, ya da işinizden üç gün izin alarak bir defada oturup gözleriniz kan çanağına dönene kadar yutarak bitirdiğinizde, kesinlikle tadı damağınızda kalacak ve "keşke daha çok sayfa, daha çok olsaydı..." diye söyleneceksiniz.

İnci Gibi Dişler, uçuk bir kızdan delice ironilerle dolu çılgınca bir roman.
(Arka Kapak)

Samet, "Yeter!" diyerek radyoyu kapattı. "Zaten kahrolası bir işe yaramıyordu. Hiçbiri kahrolası bir işe yaramıyor. Üstelik lağım çukuru Hindistan'da olup bitenlerden bize ne?" Daha ağzını açmadan niye bunu söylemek zorunda olduğunu ve bu akşam neden içinden kötü davranmak geldiğini düşündü. "Sen gerçekten de tuhaf birisin. Ben ölseydim acaba arkamdan ağlar mıydın? Tanımadığın ahlaksız bir politikacıya benden daha çok önem veriyorsun. Kendinin yığınların cehaletinin iyi bir örneği olduğunun farkında mısın, Alsi? Bunu biliyor muydun?"

Çenesinden tutup başını kaldırdı ve bir çocukla konuşur gibi konuştu. "Seni, üstüne çişini yapacak kadar bile önemsemeyen zenginler ve güçlüler için gözyaşı döküyorsun. Gelecek hafta da kuşkusuz, Prenses Diana bir tırnağını kırdı diye ağlarsın."
(Kitabın İçinden)


Diğer Sitelerde İnci Gibi Dişler Kitabı :


 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

.... - 11/04/2011 10:14:48
Nedense ben kitapta çok sıkıldım.

..
Kitaba verdigi Puan

Henüz Puanlamamistir


Özlem  : Hakkinda
Özlem

Görevli / KO

3033
.... - 07/03/2011 02:17:35
Konu ilginç, anlatım akıcı, karakterler renkli fakat bir şeyler eksikti. Yine de kitabın sonunu o kadar güzel bağlamışlar ki onun için okumaya değerdi.

Kitaba verdigi Puan

6


Ayşegül  : Hakkinda
Ayşegül

Kitap Kurdu

956
inci gibi dişler - 20/06/2010 21:01:05
başlarda eğlenceli başlayan kitap ilginç hikayelerin tesadüflerle dolu birleşmesiyle sonlandı.anlatım dili insanı çok eğlendiriyor, bir ara cnbc-e dizisi gibi şekillenen roman ingiltere-islam ve genetik konularının ilginç bir birleşimi.tavsiye ederim.

Hayat Güzeldİr...
Kitaba verdigi Puan

9Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler