Koleksiyoncu
Kitabın Yazarı :  John FOWLES

Kitabın Yayınevi :  Ayrıntı Yayınları

Basım Tarihi :   Haziran 2009

Gösterim :   4254

Ekleyen :   Uğur AdsayToplam 8 Kişiden / Ortalama 9 Puan

Puan Verin :
Bu Kitabı Facebook'ta Paylaş Bu Kitabı Twitter'da Paylaş Bu Kitabı Friendfeed'te Paylaş Bu Kitabı MySpace'te Paylaş

Koleksiyoncu AçıklamaKoleksiyoncu, İngiliz edebiyatının önde gelen yazarlarından John Fowles'un, birçok yayınevinden geri çevrilme talihsizliğini yaşayan, ama yayımlandığında kendisine bugünkü ününü getiren ilk romanı. Fransız Teğmenin Kadını, Yaratık, Mantissa, Büyücü ve Daniel Martin gibi başyapıtların habercisi...

Koleksiyoncu, bir kelebek koleksiyoncusuyla, âşık olup kaçırarak zindana kapattığı bir resim öğrencisi arasındaki 'mecburi' ilişkinin romanıdır görünürde. Ama Fowles'un olağanüstü üslubu ve ustalığıyla, bu ilişki, başka birçok ilişkiye de gönderme yapmakta; ahlâki kaygılarla baskı altına aldığımız yabanıl doğallığımız içinde, aslında neyi nereye kadar haklı ve geçerli bulabileceğimiz gerçekliğiyle bizi yüzleştirmektedir.

Farklı yolculuklara açık bir kurgusu olan bu roman, sadece kendimize gore haklı olan bir tutku adına yapabileceklerimizin ikna edici ve masum bir anlatısı olarak okunabileceği gibi, içimizdeki 'iktidar' ve 'teslim olma' isteğinin hangi şartlarda ortaya çıkabileceğinin anlatısı olarak da okunabilir.

Sadece bir psikolojik gerilim romanı olarak okunduğunda bile inanılmaz tatlar alacağınız Koleksiyoncu, bunun ötesine geçmekten ve kendi karanlıklarıyla yüzleşmekten korkmayanlara... Ya da Fowles'un dediği gibi 'Her insan kendisi için bir giz olmalıdır' sözüne inananlar için.


Diğer Sitelerde Koleksiyoncu Kitabı :


 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir


Selçuk Çelebİ : Hakkinda
Selçuk
Çelebİ

Kitap Sever

261
.... - 10/11/2012 01:42:04
okuduğum kitaplar içinde en iyi olarak nitelendireceklerim arasında ilk beşte yer alıyor.Çevirideki kalite üsluptaki akıcılık muazzam.Okuyun mutlaka ne kadar haklı olduğumu anlayacaksınız.Mağazamda kime tavsiye ettimse okuyan kişiler daha sonra Fowles'un diğer kitaplarını merak ediyorlar.Her hafta 10 adet veriyorum olumsuz hiçbir geri dönüş olmadı.

Kitaba verdigi Puan

10


Kaan  : Hakkinda
Kaan

Kitap Sever

534
.... - 28/07/2010 18:45:29
Kitabın adamın tarafından yazıldığı kısım çok iyiydi. Buna rağmen kadının düşüncelerinin adamdan çok farklı olması beni çok üzdü ve kadının düşüncelerinin geçtiği yerleri hızlıca atladım. Yine de yarısı için bile olsa tavsiye ederim.

Kitaba verdigi Puan

10


R. Mavi  : Hakkinda
R. Mavi

Kitap Sever

471
... - 08/06/2010 06:42:59
"güzelliğin ve baştan çıkarmanın bedeli, belki de hapsedilmek ve öldürülmektir."
hikayenin özünde bir insanın diğeri üzerindeki zoraki iktidarının ve diğerinin hangi koşullarda teslimiyeti kabullenebileceğinin, üst sınıf- alt sınıf farkının, insanın ruhundaki derin çıkmazların ve yaşamı algılayış biçiminlerinin farklılıklarının yarattığı gizemi ingiliz edebiyatçının dilinden sıradışı bir şekilde dinleyeceksiniz.

Uslanma Hep Çocuk Kal...
Kitaba verdigi Puan

10


Timuçin  : Hakkinda
Timuçin

Kitap Kurdu

1117
Koleksiyoncu - 25/09/2009 01:20:13
Alışılmışın dışında bir kitap.Hem konusu hem de anlatılış şekli açısından.Fowles hem bir memurun hem de bir sanatçı bayanın ruh tahlilini okadar ince bir çizgiyle ayırmış ki insan hayran kalıyor doğrusu.
Kitabı üç bölüme ayırmış yazar ilk bölüm oldukça sade bir aşk ın anlatıldığı bir bölüm.İkincisi sanatçı bayanın karmaşık ve kendi benliğinin henüz oturmamasının verdiği iç savaşı anlatıyor.Son bölüm kısa ama asıl vurucu yeri kitabın.Bundan bahsetmek pek doğru olmaz okuyup görmek daha heyecanlı olacak.Kimine sıkıcı gelebilir bu roman özellikle de 2. bölüm.Biraz ağır ilerliyor ama özellikle insanın bir işe başlarken -özellikle bir aşka- doğru yerden başlamasını öğütlüyor.

Günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyor...
Kitaba verdigi Puan

Henüz PuanlamamistirBilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler