Kendine Ait Bir Oda
Kitabın Yazarı :  Virginia WOOLF

Kitabın Yayınevi :  Kırmızıkedi Yayınevi

Basım Tarihi :   Mart 2012

Gösterim :   2487

Ekleyen :   Hülya  YılmazToplam 2 Kişiden / Ortalama 10 Puan

Puan Verin :
Bu Kitabı Facebook'ta Paylaş Bu Kitabı Twitter'da Paylaş Bu Kitabı Friendfeed'te Paylaş Bu Kitabı MySpace'te Paylaş

Kendine Ait Bir Oda Açıklama

Roman / EdebiyatBütün bu yüzyıllar boyunca kadınlar, erkeği olduğundan iki kat büyük gösteren bir ayna görevi gördüler, büyülü bir aynaydı bu ve müthiş bir yansıtma gücü vardı. Böyle bir güç olmasaydı dünya hâlâ bataklık ve balta girmemiş ormanlardan ibaret olurdu. Savaşlarda zafer kazanıldığı duyulmazdı... Çar ve Kayzer ne taç giyerler, ne de tahttan inerlerdi. Uygar toplumlarda hangi işe yararlarsa yarasınlar, bütün şiddet ya da kahramanlık eylemlerinde aynalar gereklidir. İşte bu yüzden Napoléon da Mussolini de kadınların erkeklerden aşağı olduğunda bu kadar ısrarcıdırlar, eğer onlar aşağıda olmasalardı kendileri büyüyemezlerdi.
Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolfun 1928 yılında kapılarını kadınlara yeni yeni açmakta olan Cambridge Üniversitesindeki kız öğrencilere hitaben yaptığı bir konuşması üzerine şekillenmiştir. İngilterede kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmelerinden bir yıl sonra yayımlanan kitap o tarihten günümüze feminizm tartışmalarının locus classicusu olageldi. Jane Austen ve Charlotte Brontëden, kadınların niçin bir Savaş ve Barış yazamadıklarına; Shakespearein hayali kız kardeşinden bugün de tartışılmaya devam eden kadının yoksulluğu ve namusu başlıklarına, hatta yaratıcılığın doğasına kadar uzanan geniş bir yelpazede kalemini özgürce oynatan Woolf, kadınlara edebiyat alanında bir çıkış yolu gösteriyor.
Bir kadın eğer kurmaca yazacaksa, parası ve kendine ait bir odası olmalıdır, diyen Virginia Woolfun sesi, aradan geçen sekseni aşkın yıla rağmen gücünü ve etkinliğini koruyor.Diğer Sitelerde Kendine Ait Bir Oda Kitabı :


 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler