Tasarlama ve Çevre Sorunları: Bazı Sistematik Yaklaşım Eğilimleri
Kitabın Yazarı :   A. Yücel

Kitabın Yayınevi :  İtü Mimarlık Fakültesi

Basım Tarihi :   Mart 1971

Gösterim :   1430

Ekleyen :   Selda Toplam 0 Kişiden / Ortalama 0 Puan

Puan Verin :
Bu Kitabı Facebook'ta Paylaş Bu Kitabı Twitter'da Paylaş Bu Kitabı Friendfeed'te Paylaş Bu Kitabı MySpace'te Paylaş

Tasarlama ve Çevre Sorunları: Bazı Sistematik Yaklaşım Eğilimleri Açıklama

Diğer / Sanat(Önsözden)

Bu küçük kitapta, bir süredir mimarlıkla ilgili kuramsal ve düşünsel çalışmalarda Uzerinde durulmakta olan iki temanın : TASARLAMANIN SİSTEMATİZASYONU ve ÇEVRE temalarının bazı temel sorunları ve karşılıklı ilişkileri tartışılmak istenmektedir. Ancak bu amaca yönelirken kuramsal ve yöntemsel ayrıntılara inilmemeye ve çalışmaya yapı ve yerleşme tasarlaması sorunlarıyla ilgilenen herkesin, özellikle öğrenciler ve özel araştırma alanlarının dışında bulunan ilgililer için genel anlamda tanıtıcı bir nitelik kazandırmaya çaba harcanmıştır.

Kitabın ilk bölümü ve bir anlamda ana yazısı olan 'Bir Sistematik Tasarlama Gerekçesi Olarak Çevre Etkenleri' adlı inceleme, yukarıdaki amaçları en genel çizgileriyle kapsayan, hiçbir ayrıntıya girmeden belirli konulara referanslar vermekle yetinen bir yazıdır. Aslında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde 1967 yılında yayınlanması düşünülen ve gerçekleştirilemeyen bir fakülte dergisi için o tarihte ilk şekli hazırlanmış, sonradan geliştirilerek son biçimi kazanmıştır.

İkinci bölümü teşkil eden 'insan ve Çevre Bileşenleri Analizleri Hakkında' adlı yazıda ilk bölümdeki bazı genel sorunlar biraz daha ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Üçüncü bölüm 'Ekler' başlığını taşımakta ve ikinci bölümde değinilen bazı sınıflandırmaları kapsamaktadır. Bu sınıflandırmaların bir kısmı İTÜ Yapı Araştırma Kurumu tarafından 1967 yılında düzenlenen IV. Konut Panelinin hazırlık çalışmalarında, Dr. Yıldız Sey ile birlikte derlenen belgelerden alınmış, bir kısmı ise kitabın hazırlanışında derlenerek tümü yeniden sınıflandırılmış ve yorumlanmıştır.

Dördüncü bölümde, oldukça geniş tutularak derlenen 'Bibliyografya'daki belgeler, daha geniş ve ayrıntılı incelemeler için yararlı kaynakları kapsamaktadır.


Diğer Sitelerde Tasarlama ve Çevre Sorunları: Bazı Sistematik Yaklaşım Eğilimleri Kitabı :


 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler