Tatyana ve Alexander
Kitabın Yazarı :  Paullina Simons

Kitabın Çevirmeni :  Elçin Dökmecioğlu

Kitabın Yayınevi :  Kelebek Yayınları

Basım Tarihi :   Ekim 2007

Gösterim :   4145

Ekleyen :   Hülya  YılmazToplam 4 Kişiden / Ortalama 8 Puan

Puan Verin :
Bu Kitabı Facebook'ta Paylaş Bu Kitabı Twitter'da Paylaş Bu Kitabı Friendfeed'te Paylaş Bu Kitabı MySpace'te Paylaş

Tatyana ve Alexander Açıklama

Roman / EdebiyatTatyana gün boyunca aralıksız çalışıyor akşamları da neredeyse bir yaşına gelen oğluyla oynuyordu. Geceleri ise yatağının kenarına oturup bir yandan ciğerlerine açık camdan akdeniz havasını çekiyor, diğer yandan boynunda asılı olan alyansıyla oynuyordu. Amerikaya geleli yaklaşık bir sene olmuştu. Yirmi bir yaşına bastığı gün, Ellisteki odasında Antonyyi doyurduktan sonra Sovyetler Birliğinden geldiğinden beri ilk defa siyah sırt çanfasını eline aldı. Önce Alman yapımı dolu tabancayı çıkardı ardından Bronz Atlı kitabını, Rusça-İngilizce sözlüğünü, tek fotoğrafını, evlilik fotoğ-raflarını ve Alexanderın asker şapkasını teker teker yatağının üzerine koydu. Tam o sırada çantanın en altında Alexandera ait olan Sovyetler Birliği Kahramanlık madalyasını buldu. Gecenin bir yarısında bulduğu bu madalyaya uzun bir süre gözünü ayırmadan baktıktan sonra koridora çıkarak bir süre de ışığın altında inceledi ve bir hata yapıp yapmadığından emin olmaya çalıştı...Düşünmeden edemiyordu, eğer Alexander öldüğünde boynunda bu madalya varsa, şimdi hala boynunda olması gerekmiyor muydu?Bu destansı aşk ve savaş hikayesinde Tatyana 18 yaşında, hamile ve dul bir kadındır ve savaş yüzünden yerle bir olmuş Leningradtan kaçarak kendine Amerika da yeni bir hayat kurar. Fakat geçmişi onu rahat bırakmaz. Kocası Binbaşı Alexander Belovun hala yaşıyor olduğuna ve dahası ona ihtiyacı olduğuna duyduğu inanç Tatyanada takıntı haline gelmiştir.Bu sırada Amerika dan çok uzak bir kıtada Alexander geçici bir süreliğine idam cezasından kurtulmuş ceza taburundaki diğer askerlerle Avrupaya doğru ilerlemektedir. Her dakikasında ölümle burun buruna geldiği günlerde umutsuzca da olsa tek dileği Tatyanayı son bir kez görebilmektir...


Diğer Sitelerde Tatyana ve Alexander Kitabı :


 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir


Hülya  Yılmaz : Hakkinda
Hülya
Yılmaz

Görevli / Ulvi

18811
.... - 08/09/2011 18:01:24
Tatyana ve Alexander Paullina Simons
Birinci kitapta aşıklarımız
Tatyana Amerikada Alexander Rusyada kalmıştı. Tatya hamile idi ve
kocasını Doktor Heyes ve Alexander'in anlaşması sonucu öldü biliyordu.
Ikiside birbirlerinin yasam amacı,inanciydi. Bu kadar büyük bir aska
sahitlik etmek bambaşka bir seydi. Okurken,kah üzüldüm,kah
sevindin,kah agladim. Bogazımdaki yumruyu kitap biteseye kadar devamli
hissettim.
Alexander cok zor sartlarda kalmistr Sovyetlerde tek yasam
amaci karisinin Hayatini kurtarip Amerikaya gitmesi idi. Buna inanarak
yasayıp savasıyordu.Sartlar cok acımasiz cok çetindi. Tatyana ise
Elise adasındaydı. Sevdigi adamın öldügüne inanamiyordu. Olaylari
defalarca canlandirip kafasında tartiyordu. Amerikan vatandaşlıgina
gecmesi gerekiyordu ve oglu Antony'i Elise adasında dogurdu sonra
vatandaslik için beklerken hemsirelik yapmaya başladi. Geceleri
Alexander ile yasadigi unutulmaz 26 Günlük evliligini yasiyordu. Onsuz
yasayiyordu ama tüm kalbini benligini geride bırakmisti.
Bir gün hem doğum günü hemde evlilik yıl dönümü olan 13 Martta kocasından kalan çantayı açtı,Alman yapımı dolu tabancayı çıkardı ardından Alexanderin hediye ettiği içinde aile paralarının gizli olduğu kitabı Bronz Atlı'yı,Rusça-İngilizçe sözlüğünü,evlilik fotoğraflarını ve Alexanderin asker şapkasını hepsini tek tek yatağa döktü ve çantanın en altında Alexander'e ait Sovyetker Birliği Kahramanlık madalyasını buldu.Vee bu nasıl olurdu Alexander öldüğünde boynunda bu madalya varsa,şimdi boynunda olması gerekmiyormuydu?Be ne anlama geliyordu?? Yoksa Alexander yaşıyor muydu???..Yıllar Tatişya için böyle geçerken Alexander için çok daha ağır şartlarda,imkansızlıklar içinde geçiyordu..
Hastaneden,tekrar rütbesi indirilerek cepheye aslında ölüme gönderiliyordu..Ama onun için tek yaşam kaynağı vardı Tatyana'nın kurtulması idi..Tatyana'nın hayalleri ile onu kollarına aldığı anları tekrar yaşayarak güç buluyordu...
Daha sonra öldüğü sanılan Tatyana'nın ağabeyi ile karşılaştı Paşa Metanova... İkiside güçlerini birleştirip kaçmak istediler ama çarpışmalarda Paşa'yı bu sefer gerçekten kaybettiler..
Aradan yıllasr geçmiş 1945 yılına gelinmiş savaş bitmiti..Gelen askerler arasında Tatyana kocasını arıyordu..Tek tek askerlerin yüzlerine bakıyor onlarla ilgilenip acılarını dindiriyordu sadece kendi acısı dinmiyordı kalbindki sızı geçmiyor,yeni bir hayata başlayamıyordu..Arkadaşlar​ı yeni bir hayata başlaması için ne kadar uğraşsa başarılı olamıyordu Tatyana Alexander'i unutamıyordu..
Bir kaç deneme yapıp uğraştısada hayatına başka birisini de sokamıyordu ama gittikçe umudu tükeniyordu..Alexander'in Orbeli'yi unutma sözü bir gün televizyon da Nuremberg Duruşmalarını seyrederken anladı ve harekete geçti..Kocası yaşıyordu kızılhaç hemşiresi olarak onu Avrupa'da kamplarda aramaya karar verdi..
Kızılhaç hemşiresi olup Oğlu AntonY'yi arkadaşı Vikki'ye emanet etti..Kocasını Almanyadaki kamplarda aramaya başladı..Tam umudunu kestiğinde kocasının kumandanı Stepanov'u gördü.. Ondan kocasının yerini öğrendi..Şimdiye kadar ALexander yaşıyordu geç kalmadısa onu kurtarabilirdi..Karşılaşma​ları,kaçışları çok çok güzeldi müthişti..
Bu kitabı bulduğum ve okuduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum kendimi..Kelebek Yayınlarının kapanmasına şimdi daha da üzüldüm açıkçası..
Ama bir haberim var bu yazarın kitaplarını Artemis almış pek de sevinmedim ama bakarsınız beni yanıltırlar..Herkese tavsiye ederimm Önce Bronz Atle sonra da Tatyana ve Alexander'i okuyun ne demek istediğimi anlayacaksınız..

HERKES HAK ETTİĞİNİ YAŞAR
Kitaba verdigi Puan

10Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler