ANSE Tiyatro İstanbul'a taşındı

ANSE Tiyatro İstanbul'a taşındı

2001 yılında Dünya Radyo bünyesinde başkent Ankara'da kurulan Ankara Sanat Evi Tiyatrosu (ANSE Tiyatro) , çalışmalarına kültür-sanatın başkenti İstanbul'da devam edecek.
Günlük, Işık Süvarileri, Benden Sonra Ölüm Gelir, İstasyon ve Eşrefpaşalılar gibi oyunlarla seyircilerden büyük ilgi gören tiyatro, geçtiğimiz aylarda İstanbul'a taşındı. Kurulduğu günden bugüne Türkiye'nin birçok ilinde ve dünyanın pek çok ülkesinde 2 bin 300'ün üzerinde gösteri yapan ANSE, 2009'un Ocak ayından itibaren İstanbul'da gişe oyunlarıyla sanatseverlerin karşısına çıkacak. 16 Ocak'ta Haldun Dormen Sahnesi'nde Burak Tarık'ın yazdığı Eşrefpaşalılar adlı oyunla seyircisini selamlayacak olan tiyatro, en kısa sürede kendi salonunu açmayı düşünüyor. 'Sanatın bizcesi' sloganıyla yola koyulan ve geleneksel Türk tiyatrosu konusunda da kendini geliştiren ANSE, İstanbul'daki tiyatro dünyasına farklı bir soluk getirmeyi amaçlıyor.

ANSE Tiyatro, Dünya Radyo çalışanlarının ürünü altı oyunla 2000-2001 tiyatro sezonunda 'perde' dedi. 2006 yılında ise 22 profesyonel oyuncusu, oyun yazarları, dekorcuları ve repertuvarındaki 14 oyunla Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, ABD, Tataristan ve Belçika'daki 400 gösterinin yanında İstanbul'dan Hakkari'ye Türkiye'nin her yerinde karış karış sahneye çıkan bir tiyatro olma başarısını gösterdi. Ortaoyunundan modern türlere, dramlardan komedilere ve kukla tiyatrosuna uzanan tür yelpazesi ile ANSE Tiyatro, Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi tarafından 2005 yılının en iyi tiyatro grubu seçildi. Sosyal projelere de gereken özeni gösteren topluluk, ülkemizin birçok yerinde öğretmenler, şehit anneleri, depremzedeler, polis koleji öğrencileri ve özürlüler için ücretsiz olarak birçok kez sahneye çıktı. Topluluğun biri karma olmak üzere iki resim sergisinde de imzası bulunuyor.

ANSE Tiyatro'nun yapımcısı Yusuf Kulaksız, mevcut tiyatro izleyicileriyle birlikte gişe izleyicisine ulaşmak, turne tiyatrosu düzeninden kurtularak yerleşik ve kurumsal tiyatro düzenine geçmek düşünceleriyle İstanbul'a taşındıklarını söylüyor. Sanat dünyasının ANSE'yi çok seveceğine inandığını belirten Kulaksız, İstanbul'a yakışır bir anlayış ve üslupla tiyatroseverlere hitap edeceklerini vurguluyor. Kulaksız, 'Anadolu birikimimizi İstanbul'da Türkiye'yle birlikte dünyaya açma niyetimiz var. Gerçi gitmediğimiz çok az ülke kaldı ama; özellikle İstanbul'dan bu açılım gerçekleştiğinde iş amacına kavuşmuş oluyor. Burada açacağımız sahnelerle ve oynayacağımız oyunlarla Türkiye'nin ve dünyanın bizi çok iyi tanıyacağını düşünüyoruz.' diyor.

Ekolden okula...

Gişe oyunlarının yanı sıra turnelere de devam edecek olan ANSE Tiyatrosu, farklı projeler de hazırladı. Ömer Pekin'in tek kişilik gösterisi Perişan FM bunlardan biri. Kendine ait bir salon konusunda çalışmalarına devam eden tiyatro, isminde de küçük bir değişikliğe gidecek. Tiyatronun ismine İstanbul'daki bir semt adı da eklenecek. ANSE'nin Genel Sanat Yönetmeni Serkan Öztürk, tiyatronun İstanbul'a taşınmasının oyunlarını sadece bu ilde sahneleyeceği anlamına gelmediğini, yurtiçi ve yurtdışında turnelerine devam edeceklerini söylüyor. En büyük misyonlarının insanlara sanatı ve tiyatroyu sevdirmek olduğunun altını çizen Öztürk, İstanbul'daki tiyatro seyircisine layık oyunlar sergilemek için çaba göstereceklerini belirtiyor. Gelecek sezon kadrolarını daha da genişletmeyi düşündüklerini anlatan Öztürk, her manada ekolden okula dönmek istediklerini vurguluyor.

ANSE'nin gözü Broadway'de

ANSE'nin kukla tiyatrosuyla da ilgilendiğini hatırlatan Öztürk, İstanbul'da müstakil bir sahneye geçmelerinin ardından bu konudaki çalışmalara da ağırlık vereceklerini ifade ediyor. Kendileri için bir sonraki hedefin Broadway'de sahne almak olduğunu söyleyen Öztürk, 'Bu bizim için hayal değil, yapabileceğimiz şeylerden bir tanesi. Kanlı Nigar, Broadway'a gitti. Zannediyorduk ki düzenli gişe aldılar. Halbuki tek gösterime gitti. Biz orada dekoruyla, ışığıyla kostümüyle birkaç gün sahne alabiliriz. Ama şimdiki ilk hedefimiz, düzenli gişe oyunlarıyla İstanbullu izleyicilerle buluşmak.' diye konuşuyor.
Haber Ekleyen : Elif 

Okunma : 1154

Yorum : 0
Bu Habere Yorum Yaz
Bu Haberi Facebook'ta Paylaş Bu Haberi Twitter'da Paylaş Bu Haberi Friendfeed'te Paylaş Bu Haberi MySpace'te Paylaş
 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler