Onurlardan bir onur

Onurlardan bir onur

Necatigil Şiir Ödülü’nü kazanan ve Fransa’da olduğu için törene gelemeyen Enis Batur, gönderdiği mesajda, 'Onun adına verilen ödülün gelip benim kitabıma konması, onurlardan bir onurdur’ dedi


18 Nisan 2008 Cuma
Miraç Zeynep Özkartal


Behçet Necatigil’in anısına ailesi tarafından konulan Necatigil Şiir Ödülü’nün töreni, önceki akşam İTÜ Park Mühendishane’de yapıldı. Bu yıl ödülü “Neyin Nesisin Sen” adlı kitabıyla kazanan Enis Batur Fransa’da olması nedeniyle törene katılmadı.


Tören, her yıl olduğu gibi Necatigil’in kızı Ayşe Sarısayın’ın açılış konuşmasıyla başladı. Sarısayın, seçici kurul üyelerine ve davetlilere teşekkür ettikten sonra, geçen aylarda yaşamını yitiren seçici kurul üyesi Mehmet H. Doğan anısına bir konuşma yapmak üzere şair Haydar Ergülen’i mikrofona davet etti.


Ergülen, Doğan’ın şiire umudunu hiç eksiltmediğini, şiirde çokrenkliliğe ve çoksesliliğe önem verdiğini belirttikten sonra Necatigil Şiir Ödülü’nün geniş yelpazesinin, bu çoksesliliğe karşılık geldiğini söyledi.


Doğan Hızlan’ın sözleri
Ergülen, 1980’den bu yana Necatigil Şiir Ödülü’nü alanlara bakıldığında toplumculardan bireycilere, gelenekçilerden modernlere kadar her anlayıştan şairin bu ödülle onurlandırıldığına dikkat çekti.


Ergülen’den sonra söz alan seçici kurul başkanı Doğan Hızlan da bu ödülü değişik eğilimlerde, yazdıkları ve kuramları farklı olan şairlerin aldığını onayladıktan sonra ödülün 28 yıldır yaşamasının ardında bu uyumun yattığını vurguladı.


Sıklıkla dile getirilen “Türkiye’de şiir okunmuyor” tartışmasına ise şöyle yanıt verdi Hızlan:


“Bu bana yapay bir tartışma gibi geliyor. Şiirin bestseller olduğu bir dönem hatırlıyor musunuz? Ben en azından yarım yüzyıllık okurluk yaşamımda böyle bir olay hatırlamıyorum. Belki şiir okuyanlar biraz azalmış olabilir. Ben bunu, şiirin ve şairin daha da derine indiğinin, onun belli birikimler kazanmış okurlarca sevildiğinin bir kanıtı olarak görüyorum.”

'Keşfedilmemiş diller yansın’
Sıra ödülün takdimine geldiğinde, Ayşe Sarısayın Enis Batur’un yerine ödülü alması için Kırmızı Yayınları’nın yöneticisi Fahri Özdemir’i davet etti. Ödülü Necatigil’in kızı ve seçici kurul üyesi Selma Esemen’in elinden alan Özdemir, Batur’un gönderdiği notu okudu. “Her dilin altın, gümüş, bronz şiirleri olur” diye başlıyordu bu not ve şöyle devam ediyordu:


“Bu ölçüleri eleştirmenlerden, edebiyat tarihçilerinden, bir dönemin ya da bir başkasının okurlarından çok zaman belirler. Gene de yargıya varmadan yapamayız. Bir yere koyar, konum tayin eder, över, yereriz. Benim gözümde Behçet Necatigil’in şiiri, Türkçenin evrensel kültüre armağan ettiği, yüksek düzeyde bir avuç yapıt arasında yer alıyor. Lorca’nın 20. yüzyıl şiirinde temsil ettiği değerden farkı yok Necatigil’in. Keşfedilmemiş diller yansın. Onun adına verilen şiir ödülünün gelip benim kitabıma konmuş olmasına gelince, onurlardan bir onurdur, bana yeter.”DİLEK TAŞI SONESİ


Yağmur olsam toprağınıza yağsam
mum olsam karşınızda yansam
ateş olsam yatağınızı yaksam
kalem olsam kâğıtsınız yazsam

gök olsam kızıl mavi olsam akrep sarı
taş olsam ağır siyah
su olsam köpük beyaz

ruh olsam uçsam kuş
ten olsam kabarsam deniz
vücut olsam essem rüzgâr

sis olsam üzerinize çöksem sabah
bulut olsam dünyanıza insem akşam
mum olsam içinizde sönsem gece

(Necatigil Şiir Ödülü’nü kazanan Enis Batur’un “Neyin Nesisin Sen” adlı kitabından...)


Milliyet
Haber Ekleyen : Neşe Sümbül

Okunma : 1007

Yorum : 0
Bu Habere Yorum Yaz
Bu Haberi Facebook'ta Paylaş Bu Haberi Twitter'da Paylaş Bu Haberi Friendfeed'te Paylaş Bu Haberi MySpace'te Paylaş
 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler