Nazım Hikmet Anılıyor

Nazım Hikmet Anılıyor

3 Haziran 1963'te yaşamını yitiren Nazım Hikmet'in Novadeviç Mezarlığı’ndaki kabri başındaki anma törenine çok sayıda sanatçı, Moskova'da yaşan Türkler ve işadamları katılıyor.

Anma törenine bu yıl ilk kez Türkiye'nin Moskova Büyükelçililiği evsahipliği yapıyor. Törende Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı ve sanatçılar konuşma yaptı. Anma töreninde Nazım Hikmet'in Türkçe ve Rusça şiirleri okunuyor. Mezarına karanfiller bırakılıyor, beyaz güvercinler uçuruluyor.

Nazım Hikmet'i anma törenlerinde Edip Akbayram da Moskova'da konser verecek.

Nâzım Hikmet, Antalya ve İstanbul'da çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Şairin Moskova’da hayatını kaybettiği 3 Haziran’da Antalya’da Fazıl Say imzalı ‘Nâzım Oratoryosu’ seslendirilecek. Konserde Fazıl Say’a şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile Ankara Devlet Çoksesli Korosu, şiirde Genco Erkal, vokalde Sertab Erener ve Güvenç Dağüstün eşlik edecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Nâzım Hikmet Vakfı’nın düzenlediği etkinlik kapsamında saat 21.30’da Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’ndaki konserden önce de, Antalya Belediyesi’nin Mehmet Aksoy’a yaptırdığı ‘Nâzım Hikmet Hapiste’ adlı heykel Karaalioğlu Parkı’na dikilecek.

İstanbul’daysa İstanbul 2010 Ajansı ‘Haydarpaşa Garında Bahar’ başlıklı bir etkinlik dizisiyle Nâzım Hikmet’i yad ediyor. İstanbul’un aldığı göçün simge mekânlarından biri olan Haydarpaşa Garı’ndaki etkinliklerin teması ‘Nâzım Hikmet’ ve ‘Göç’. Bugün 12.00’de ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’ şiirinin okunmasıyla başlayan etkinlikte Haydarpaşa Garı’nın açık alanları tiyatro, tren vagonları sinema salonlarına dönüşecek. Etkinlikler geceye dek sürecek.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin her yıl 3-6 Haziran arasında düzenlediği ‘Nâzım Günleri’ de bugün başlıyor. Film gösterimleri, konserler, tiyatrolar, şiir ve müzik dinletilerinin yer aldığı etkinlikte bugün ‘Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim’ oyunu izlenecek.

SÜRGÜN, HAPİS...
Türkiye edebiyatının en büyük isimlerinden olan Nazım Hikmet, Türkiye'deki yaşamının çoğunu hapiste geçirdi.

Şiirleri yasaklanan, vatandaşlıktan çıkarılan Nazım Hikmet, tüm dünyada 20. yüzyılın en büyük şairleri arasında gösteriliyor.

Yaşamı boyunca şiirleri ve yazıları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan Nazım Hikmet, İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre yattı.

5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yeniden Türkiye vatandaşlığına alınan usta şairin Bursa cezaevinde kaldığı yılları anlatan 'Mavi Gözlü Dev' adlı film 2007 yılında vizyona girdi.

Kaynak: ntvmsnbc
Haber Ekleyen : Ayhan Akpınar

Okunma : 1743

Yorum : 2
Bu Habere Yorum Yaz
Bu Haberi Facebook'ta Paylaş Bu Haberi Twitter'da Paylaş Bu Haberi Friendfeed'te Paylaş Bu Haberi MySpace'te Paylaş
 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir


Sedef  : Hakkinda
Sedef

Üstad

2367
.... - 12/07/2011 14:52:59
'' Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani, Öylece gibi de görünüyor, Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni, ve de uyarına gelirse, tepemde bir de çınar olursa, taş maş da istemez hani. ''

Mavi gözlü dev..

Bu da geçer !


Ammar  : Hakkinda
Ammar

Kitap Sever

380
.... - 26/04/2011 16:20:34
EKTİĞİ: KURU VE BOŞ BİR MÜCADELENİN PEŞİNDE GEÇEN SÜRGÜN YILLARI..
BİÇTİĞİ: MEZARI BİLE MEZARI BİLE ÜLKESİNDE DEĞİL.
Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler