Orhan Pamuk'a Onursal Doktor Ünvanı

Orhan Pamuk'a Onursal Doktor Ünvanı

Tiran Üniversitesi Nobel edebiyat ödülü sahibi Orhan Pamuk'a onursal doktor ünvanı verdi.
İki günlük bir ziyaret için Arnavutluk'ta bulunan Pamuk, bugün ilk olarak Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi tarafından kabul edildi.

Tiran Üniversitesi Rektörü Dhori Kule, Pamuk'a onursal doktor ünvanı verilmesi için düzenlenen törende yaptığı konuşmada ''Bugün Tiran Üniversitesi için özel bir gündür. Ünlü yazar Orhan Pamuk'u Tiran Üniversitesi'nin değerli bir üyesi olarak ilan ediyoruz. Edebiyat ulusları birbirine yaklaştırıyor. Arnavutluk ile Türkiye arasında ilişkiler de mükemmel düzeyde ilişkilerdir. Edebiyat da bu ilişkilerin pekiştirilmesinde önemli röle sahiptir'' dedi.

Orhan Pamuk da törende yaptığı konuşmada, ''Bugün benim için unutulmaz bir gündür. 40 yıldır roman yazıyorum. Bu dönemin en büyük zamanını odamda harcadım. Son 5 yıldır ise Amerika'nın Columbia üniversitesinde öğretim üyesiyim. Halen halklar, modernizmi kavrama çabalarını yürütmektedir, fakat hiçbir anda halklar kendi benliğini unutmamalıdır. Elbette ki biz tarihin esirleri değiliz, fakat tarihten koparsak büyük hata yaparız. Tüm bu konular, kitaplarımda yansıtılıyor'' dedi.

Törene Arnavutluk Eğitim ve Bilim Bakanı Mükerem Tafa ve Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hasan Aşan da katıldı.

Bu arada, Arnavutluk Meclisi'nde ''Orhan Pamuk ile bir gece'' adlı bir etkinlik düzenlenecek.

Orhan Pamuk ayrıca, Arnavutçada yayımlanan ''İstanbul'' adlı kitabının okuyuculara tanıtılması törenine katılacak. Bu kitapta yazarın Arnavutluk ile bağlantıları da anlatılıyor.

Kitapları Arnavut okuyucular tarafından çok beğenilen Orhan Pamuk'un Arnavutçaya çevrilmiş eserleri, 2006 yılından bu yana en çok satan kitaplar arasında bulunuyor.

Arnavutluk'taki ''Skanderbeg'' Yayınevi, Orhan Pamuk'un ''Benim Adım Kırmızı'', ''Kar'', ''Beyaz Kale'', ''Sessiz Ev'', ''Yeni Hayat'' ve ''Babamın Bavulu'' adlı kitaplarını Arnavutçada yayımladı. Pamuk'un ''Masumiyet Müzesi'' ve ''Kara Kitap'' adlı romanları da Arnavutçaya çevrilip yayımlanacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Haber Ekleyen : Ayhan Akpınar

Okunma : 1472

Yorum : 0
Bu Habere Yorum Yaz
Bu Haberi Facebook'ta Paylaş Bu Haberi Twitter'da Paylaş Bu Haberi Friendfeed'te Paylaş Bu Haberi MySpace'te Paylaş
 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler