Uzaktı şimdi çok daha uzakta...

Uzaktı şimdi çok daha uzakta...

Amerikan edebiyatının en önemli isimlerinden 'Gönülçelen/Çavdar Tarlasındaki Çocuklar'ın yazarı J.D.Salinger hayatını kaybetti.

"Gönülçelen"in yazarı amerikalı romancı Jd Sallinger 91 yaşındaydı.

Edebiyat dünyasına damgasını vurmuş fakat bağımlılıklarıyla hatırlanmış yazarlar
ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 10:10 TSİ 29 Ocak. 2010 Cuma
WASHINGTON - Amerikan edebiyatının klasiklerinden 'The Catcher in the Rye/Gönülçelen'in (Çavdar Tarlasındaki Çocuklar) yazarı J.D. Salinger hayatını kaybetti.

Salinger'in temsilcisi Phyllis Westberg, Amerikalı yazarın, önceki gün New Hampshire'daki evinde 91 yaşında hayata veda ettiğini açıkladı.

Kariyerine New York'taki dergilere kısa hikâyeler yazarak başlayan J.D. Salinger, yaşamının büyük bölümünü, 1951 yılında basılan 'Çavdar Tarlasındaki Çocuklar' ile kavuştuğu ünden sakınarak yaşadığı küçük Cornish kasabasında geçirdi.

Başlangıçta eleştirmenler tarafından iyi eleştiriler almayan 'Çavdar Tarlasında Çocuklar' bir süre sonra klasikler arasında gösterildi. Ama Salinger bu kitabıyla yakaladığı ünden rahatsız oldu ve toplumun ilgisinden kaçmaya başladı.

1965'ten bu yana, herhangi bir şey yayımlamayan Salinger, kendisi hakkındaki yayınları hukukî yollarla engelemeye çalıştı. Ortak anılarını kamuoyu ile paylaştığı için eski sevgilisi Joyce Maynard ile öz kızı Margaret Salinger'i de hayatından çıkardı.

'KENDİM İÇİN YAZIYORUM'
'Çavdar Tarlasında Çocuklar'ın film haklarını satmaya da hiçbir zaman razı olmayan Salinger, ender verdiği röportajlardan birinde "Yazmayı seviyorum ve sizi temin ederim düzenli olarak yazıyorum. Ancak ben kendim için yazıyorum ve bunu yapabilmem için kesinlikle yalnız bırakılmam gerekiyor" diyerek yayımlanmamış eserleri olduğu konusunda ipucu vermişti.

Salinger, edebi kariyeri süresince aralarında, '9 Stories/ 9 Öykü', 'Franny and Zooey', 'Raise High the Roofbeam Carpenters/ Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar' ve 'Seymour - An Introduction/ Bir Giriş' gibi eserlere imza attı.

NTVMSNBC
Haber Ekleyen : Kitap Okuyoruz

Okunma : 2028

Yorum : 0
Bu Habere Yorum Yaz
Bu Haberi Facebook'ta Paylaş Bu Haberi Twitter'da Paylaş Bu Haberi Friendfeed'te Paylaş Bu Haberi MySpace'te Paylaş
 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

Henüz bir yorum eklenmemistir.Bilinçli Bir Toplum Adina! 2007-2011 KitapOkuyoruz.com
Sitedeki yazilarin tüm haklari ve sorumlulugu yazi sahiplerine aittir.
Yazilarin izin alinmadan kopyalanmasi ve kullanilmasi 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Yasasina göre suçtur
.
kitap ucuz kitap yeni kitaplar en çok satan kitaplar çok satan kitaplar Yemek Tarifleri


Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardim Bekleyen Okullarimiz (!)
Tesekkürler