:: Karikatür
    21/09/2019

Karikatür

Karikatür, herhangi bir insanın, fikrini veya bir olayın resimlendirilerek gülünç şekilde anlatılması. Bir insanın veya bir olayın ayrıntılarına girmeksizin, kısa, düşündürücü ve özlü bir fikir vermek veya genellikle güldürmek için bazı özelliklerinin göze çarpıcı bir şekilde resimlendirilmesi. Karikatür, bir resim sanatıdır. Bu resimleri çizenlere karikatürcü veya karikatürist denir.

Karikatür, özelliği itibarıyla tanınan, bilinen orijinalinden farklıdır. Karikatür, konu olan bir kişinin veya bir olayın dikkati çekici özelliklerini ortaya koyar. Çoğu zaman kişinin bazı özelliklerinin abartılmasını konu eden karikatür, o kişiyi hicvetmek, küçültmek ve onunla alay etmek vasıtası olarak da kullanılmaktadır. Alay etmek, insanların birbirlerini hafife alması, rencide etmesi, onu küçük ve gülünç duruma düşürmesi demektir. Bu hususta Avrupalı filozof Bergson İnsanlar, yalnız insanları veya insanlarla ilgili olayları gülünçleştirmeyi düşünmüşlerdir. demiştir.

Çok eski devirlerden beri karikatürün yapıldığı bilinmektedir. Pompei ve Herculanın kazılarında, duvar ve vazolarda çeşitli karikatür örneklerine rastlanmıştır. Esas karikatür sanatı, Rönesans devrinde başlamıştır. Fakat Champfleury, eskiden yapılan resimleri karikatürden saymamaktadır. Resme konu olan kişilerin özellikleri aydınlatılmadığı için karikatür sayılmaz. Bunlara bürlesk denir.

Taş, tuğla, vazo ve duvar gibi yerlere yapılan karikatür, baskı makinesi bulunup da kitaplar ve gazeteler yayınlanmaya başlayınca daha da gelişti.

18. yüzyılda yaşamış İspanyol ressamı Goya, siyasi karikatürleriyle ün yaptı. Aynı çağda yaşamış İngiliz ressamı William Hogarth'da eserlerinde bu özelliğe çok yer verdi.

Gazeteciliğe karikatürü ilk defa Fransız ressamı Charles Philipon getirdi. Hatta 1831'de Paris'te La Caricature Gazetesini kurdu. Ondan sonra İngilizler ve Almanlar da karikatürü gazetecilikte kullanmaya başladı. İngiltere'deki ünlü siyasi mizah dergisi Punch bu çığırın kısa zamanda gelişmesine yol açtı.

Karikatür, kendine özgü sadeliği ve didaktik (öğretici) tarafı sebebiyle herkes tarafından benimsendi. Karikatürde insanları veya tipleri hicivli olarak canlandırma şekli ilk olarak 16. yüzyılda olmuştur. Mesela, Agostino Carracci ve Giovanni Bernini tarafından ele alınmıştır. 16. yüzyılın tanınmış karikatürlerinden birisi, küçük bir el arabasında midesini taşıyan ve bir yandan da kusan bir oburu tasvir eden Alman karikatürüdür.

Siyasi konuları gaye edinen karikatürler, 18. yüzyılda çoğaldı. Luterciliğin ortaya çıkışı İngiltere'de Hannover Hanedanıyla Jakobitler arasında meydana gelen olayları anlatan çizgiler önemli siyasi karikatürler arasında sayılmaktadır. Son zamanlarda milletlerarası karikatürcüler arasında Fransa'da Sempe,Ronald Searle, Guérin ve Effel; İngiltere'de Sir David Low; Almanya'da da P. Simmel bilinmektedir. Şair ve edipliklerinin yanında Victor Hugo ile Alfred de Musset birer karikatürcüydüler.

Türkiye'de ilk karikatür; Teodor Kasap'ın 1870'te çıkardığı Diyojen Dergisi'nde görüldü. Bilinen ilk Türk karikatürcüsü Ali Fuat Bey'dir.Sultan Abdülhamit döneminde kesintiye uğrayan mizah dergiciliğinde İkinci Meşrutiyet'in ilanıyla birlikte bir patlama olur.Bu dönemin en önemli karikatürcüsü Cem'dir. Damgasını vurduğu Kalem ve çıkardığı Cem dergilerinde batı anlayışına uygun olarak Osmanlı Devletini ve idarecilerini hicvetmiştir.Bu dönemde birbiri ardına çıkan Karagöz, Geveze, Dalkavuk, Davul gibi dergilerde siyasi karikatürün ilk örnekleri verilmiştir. Kurtuluş Savaşı'na karşı Aydede'de Rıfkı ve Kurtuluş Savaşı yanlısı Güleryüz'de Sedat Simavi de dönemin önemli imzalarıdır. Cumhuriyet döneminin karikatürcü simgeleri olarak Cemal Nadir ve Ramiz Gökçe'yi görürüz. Bu iki karikatürcü, çizdikleri sosyal ağırlıklı karikatürlerle Türkiye'de bu sanatın geniş kitleler tarafından benimsenip sevilmesini sağlamışlardır.Aynı dönemin çizerleri olarak Münif Fehim, Sedat Nuri, Şevki Çankaya, Necmi Rıza Ayça, Orhan Ural, Sururi Gümen, Salih Erimez,İhap Hulusi adları da anılmaya değerdir... 1940'ların sonlarına doğru çıkmaya başlayan Marko Paşa dergisinde Mim Uykusuz toplumcu gerçekçi karikatürün başyapıtlarını vermiştir. Aynı dönemde Ratip Tahir de CHP çizgisinde kalem oynatarak politik karikatürlerin başarılı örnekleriyle okuyucuyu buluşturmuştur. Daha sonraki döneme damgasını vuran 1950 kuşağı karikatürcüleri ise batıdaki değişime paralel olarak karikatürde kara mizaha kayan ve yazısız olmaya özen gösteren bir anlayışla eserler verdiler...Eflatun Nuri,Semih Balcıoğlu, Turhan Selçuk, Nehar Tüblek, Ferruh Doğan,Ali Ulvi, Güngör Kabakçıoğlu, Tonguç Yaşar, Yalçın Çetin, Altan Erbulak,Bedri Koraman, Mıstık, Cafer Zorlu gibi karikatürcüler bu dönemde ve daha sonra önemli yapıtlara imzalarını atmışlardır. Aynı karikatürcü kuşağının en genç üyesi Oğuz Aral, 1972'de yayınlamaya başladığı Gırgır dergisiyle, 1960'lar boyunca düşüş gösteren mizah dergiciliğine büyük bir ivme kazandırmış ve 1970'lerin sonunda 300 bin, 80'lerde 500 binin üzeri tirajları yakalamıştır.Hayatın her alanını kucaklamaya çalışan Gırgır karikatürcüleri arasında İlban Ertem, Nuri Kurtcebe, İrfan Sayar, Hasan Kaçan, Behiç Pek, Latif Demirci, Necdet Şen, Engin Ergönültaş, Mehmet Çağçağ, Tuncay Akgün,Ergün Gündüz,Bülent Morgök, Zafer Temoçin,Birol Bayram, Metin Üstündağ sayılabilir.Aynı dönemde Tan Oral,Sami Caner, Atilla Kanbir, Emre Senan, Kemal Gökhan, Behiç Ak , Musa Kart, Salih Memecan gibi karikatürcüler de daha farklı tarzlarda gazete ve sergi karikatürleri çizmişlerdir...90'lı yılların sonlarına doğru yeni karikatür anlayışları filizlenmeye başlamış ve undergraund tarzda yaklaşımlar öne çıkmaya başlamıştır.Bu son dönemin önde gelen adları arasında Selçuk Erdem, Erdil Yaşaroğlu, Bahadır Baruter, Bülent Üstün sayılabilir...Vikipedi
:: Kulüp Üyeleri

:: katree
:: tahax
:: sel3645
:: halilibrahim90
:: Ayraç
:: mertgenç
:: denizkavak
:: matemistik
:: Didemy
:: Şems
:: Halilibrahim
:: Halilibrahim
:: culum

Yorum Eklemek

Diğer Kulüpler
 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir

.... - 17/01/2012 10:18:50
Gır gır penguen ve uykusuz bunlarsız tebessüm yaşanamaz

Hayatın amacı,amacı olan bir hayattır


Ceren  : Hakkinda
Ceren

Üstad

1869
.... - 23/08/2011 15:16:30
Karikatür Mizahın aynasıdır bence :) Karikatürler olmadan olmaz
Leman ve Penguen dergilerinin karikatürleri bir harika :)

Düşünüyorum öyleyse varım! Descartes

.... - 17/08/2011 01:03:11
Karikatürde olsa argodan pek hoşlanmam.Mizah adına küfürler yazılmamalı.Halkımız küfürle gülmeye alışmış bu değişmeli.Güzel espiri olmalı.Tiyatroda sinemada birbirine küfür edince gülünüyor.Hiç hoş değil.MİZAHA EVET KÜFÜRE HAYIR:

SEN SEN OL, HAYATINI ZEHİR ETME!


Engin  : Hakkinda
Engin

Kitap Sever

280
.... - 24/06/2011 02:48:22
Bence Türkiye'deki en iyi karikatürist Umut Sarıkaya dır. Gerek gözlem yeteneğiyle, gerek mizah anlayışıyla gerekse çizim stiliyle.

VI VERI VENIVERSUM VIVUS VICI


Arzu  : Hakkinda
Arzu

Okur

172
.... - 23/03/2011 11:29:34
Benim en sevdiğim karikatürist Salih MEMECAN.Küçüklüğümden beri zeytin ve limon'un kitaplarından alır ve saklarım.Ayrıca gazetelerinde en çok sevdiğim bölü karikatür okuduğum dergilerinde:)Tugba Kuyumcu : Hakkinda
Tugba
Kuyumcu

Kitap Sever

339
.... - 28/10/2010 20:48:09
penguen.....................Uğur Kınık : Hakkinda
Uğur
Kınık

Kitap Kurdu

1120
.... - 11/08/2010 20:41:43
Şu an karikatür denince öne çıkan yayınlar Penguen ve Uykusuz.

Ama bundan 4-5 sene önce Kemik diye bir dergi vardı, hatırlayan var mı onu? Bence şu anki hiç bir dergi onun seviysinde değil.

Hele de Caner Aydın diye bir çizeri vardı ki, sırf o adam için bile alınırdı o dergi. Kemik kapandıktan sonra Caner Aydın kayboldu ortalardan, ama G.K.A. , Schism, Parabol gibi bir çok köşesini şahsen ben çok özledim.

Delilik, insanın saçmasapanlayabilme özgürlüğüdür.

.... - 09/08/2010 19:55:19
gerçektençok güzel

heart listen time

kendimi durduracak değilim - 24/05/2010 14:29:47
Açıkcası bende değilim.

Logaritma Sonsuz Tabanında Mutluluk Işte O Benim.)


Gülizar Kapan : Hakkinda
Gülizar
Kapan

Kitap Sever

311
... - 10/02/2010 00:01:08
Penguen gerçekten vazgeçilmez. Karikatürleri severim. Ama tabi saçma değillerse ...

Sen sadece sen ol.


Duygu  : Hakkinda
Duygu

Kitap Sever

493
komikaze... - 31/01/2010 17:24:45
PENGUEN haftanın vazgeçilmezi.

Gerçekçi Ol İmkansızı İste!

:) - 12/01/2010 19:57:33
Karikatür deyince aklıma L-Manyak geliyor.Sıkı bir L-Manyak hayranıyım ama Gürcan Yurt Robinson & Cuma'yı yazmayı bıraktığından beri almıyorum dergiyi...Cem Yılmaz,Yiğit Özgür,Erdil Yaşaroğlu ve Hasan Kaçan sevdiğim karikatüristler arasında..

Okumak iptiladır;müptelalara selam!


Azra  : Hakkinda
Azra

Onur Üyesi / Üstad

2026
? - 10/01/2010 18:36:49
karikatür bir ilgi midir, yoksa kültür müdür sizce?
ben çok istememe rağmen bir türlü aramızda bir diyalog oluşturamadım, nasıl bu konuda ilerleme katedebiilrm bimiyorum.
çok eskilerden beri hayatımızda var ve ben zaman zaman bunun eksikliğini hissdediyorum!

her söylediğini bil ama her bildiğini söyleme!


Elvan Kaplan : Hakkinda
Elvan
Kaplan

Kitap Kurdu

903
... - 21/12/2009 19:20:27
Erdil Yaşaroğlu ve Yiğit Özgür'ü çok severim.

Biz mi gidiyoruz, onlar mı?..


Gizem  : Hakkinda
Gizem

Kitap Sever

544
Karikatür ;) - 03/09/2009 22:45:05
Karikatür dendiği zaman aklıma kesinlikle penguen ve uykusuz gelir. Ve her hafta hiç kaçırmadan takip ediyorum. Özellikle penguen harika bir dergi. En son sayfada yer alan ''Çalışırken'' bölümüne bayılıyorum. Hürriyet gazetesinde çizen Latif Demirci'nin köşesinide çok seviyorum.Her gün takip ediyorum. Gerçekten çok iyi bir şekilde dokunduruyorlar :)Bircan  : Hakkinda
Bircan

Üstad

2362
ah-ha! - 03/09/2009 22:23:57
yep yep :) wise bence de güzeldi :)

En büyük mutluluk, hiç var olmamaktı..


Bilge  : Hakkinda
Bilge

Onur Üyesi / Müdavim!

9298
.. - 01/09/2009 17:35:41
@Mert, paylaşım için teşekkürler :) Güzeldi...Mert Gül : Hakkinda
Mert
Gül

Görevli / KO

4446
Harry Potter & Playstation - 01/09/2009 16:49:55
http://img27.imageshack.us/i/tarag.jpg/Mert Gül : Hakkinda
Mert
Gül

Görevli / KO

4446
Harry Potter & Playstation - 01/09/2009 16:48:11
[URL=http://img27.imageshack.us/i/tarag.jpg/][IMG]http://img27.imageshack.us/img27/6421/tarag.jpg[/IMG][/URL]Bircan  : Hakkinda
Bircan

Üstad

2362
fırat, gelen kutusu ve ersin abi - 12/08/2009 13:25:04
hiç bir sayısını kaçırmadım. zaten kaçırsam da 13 tane ardarda olan sayıları toplayıp kitap haline getiriyorlar.
benim de birkaç çizimim var şartlar uygun olduğunda uykusuza göndermeyi düşünüyorum(gelen kutusuna)... :)

En büyük mutluluk, hiç var olmamaktı..


Bilge  : Hakkinda
Bilge

Onur Üyesi / Müdavim!

9298
.. - 21/07/2009 18:16:06
Beatrice gibi ben de bir Fırat ve Uykusuz hayranıyım :) iyi ki varsın Fırat :) Tam zamanını hatırlayamıyorum ama geçtiğimiz aylarda çıkan cildini alamadığım için çok üzülmüştüm.
Başka hangi kahramanları ve çizerleri beğeniyorsunuz?Çağla  : Hakkinda
Çağla

Onur Üyesi / Kitap Kurdu

1257
FIRAT - 19/03/2009 19:57:05
En sevdiğim karakterlerden biridir 'fırat' :) Her hafta çıkan Uykusuz dergisinde Uğur Gürsoy çizer fırat'ı ... Çok komiktir annesiyle diyalogları:)

sapere aude!

Yazarlar ve Karikatürisler - 03/02/2008 21:19:29
Onlar bazı istekleri çizerek anlatır.Her zaman gizlilik saklıdır içlerinde.Bazen eleştiri bazende samimi bir duygu ile çıkarlar karşımıza.
Birler bazı isteklerimizi yazarak anlatırız.Her zaman gizlilik saklıdır içlerinde.Bazen eleştiri bazende samimi bir duygu ile çıkarız karşılarına insanlarin.

Yani aramızdaki tek fark onlar çizer biz yazariz.

Karikatürisleri seviyorum..

Aşk poker gibidir , hırs ve sabır gerekir.Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardım Bekleyen Okullarımız (!)
Teşekkürler