:: Müzik
    21/09/2019

Müzik

müzik; ses, sessizlik ve ritim öğelerinin kültürel unsurları da içerisinde barındırdığı sanatsal bir yapıdır. başlangıcının ilk insanlara kadar dayandığı düşünülür. ilk insanların doğadaki sesleri taklit etmek ve birbirleriyle iletişim kurabilmek için çeşitli basit enstrümanlar yapmış oldukları da bilinen bir gerçektir.

müziğin ses, sessizlik ve ritimden oluştuğunu ve bunun içinde de kültürel unsurları barındırdığını belirtmiştim... ses ve sessizlik melodiyi meydana getiren öğelerdir. melodi ve ritim, müzik yapmak için yeterli öğeler iken bazı müziklerde armonik yapı görülmesi de olasıdır. buradan anlarız ki müziğin içeriği; müziğin icra edildiği toplumun kültürel yapısına göre değişkenlik gösterir. müzik evrenseldir demek bilinen her toplumun müziği var demektir. fakat müzik evrenseldir demek, müziğin anlamı da evrenseldir anlamına gelemez. anlamı evrensel değildir zira; müziğin her toplum için anlamı değişkendir. bu sebeple kültürel müzikler için etnik müzik tabirini kullanırız ki; buradan da bütün müzikler aslında birer etnik müziktir çıkarımına varabiliriz. örneğin; batı klasik müziği?ndeki "air" hava anlamına gelirken, "ballad" ise halk şarkısı olarak nitelendirilir. bizim müziğimizde de havalar (uzun havalar, kırık havalar) ve halk şarkıları (türk halk müziği) vardır. bir batılı için ballad dinlemek, bir türk için türk halk müziği dinlemekten farksızdır. haliyle burada antropoloji biliminin temel ilkesi aklımıza gelmelidir. her kültür kendi değer yargıları içinde incelenir, başka bir kültürel yapı ile karşılaştırılamaz. ancak bu yolla objektif olunabilir. örneğin uluslar arası üne kavuşmuş heavy metal grubu manowar'ın, ülkemizdeki hatırı sayılır rock gruplarından olan grizu ile karşılaştırılması anlamsızdır. birinin diğerinden daha iyi veya daha kötü olduğu iddia edilemez zira kulvarları farklıdır. yahut j. s. bach ile f. chopin'in eserleri birbirlerine kıyasla değerlendirilemez çünkü bach bir barok dönem bestecisi iken, chopin ise romantik dönem bestecisidir. yani kulvarları; müziklerinde barındırdıkları teorik, armonik, ritmik ve kültürel öğelerin tümü farklıdır.

müziğin içeriğinde ritim, melodi ve armoni mevcuttur. doğada var olan seslerin, müzik olabilmesi için gereken en temel iki öğe ritim ve melodi olduğu için bunları ana öğe kabul ederiz. çoğu kimseler için armoni de ana öğelerden biri olarak kabul edilebilir.

öncelikle bilinmelidir ki, ritimsiz müzik olamaz. ritim müzik için gereken en önemli öğedir. ses denildiğinde anlaşılacak tek şey notalar değildir. titreşebilen her maddenin yaydığı dalga birer ses oluşturur. dolayısıyla onları müzik şekline sokmayı sağlayan temel öğe ritimdir. yani kamyon motorunun çıkardığı sesi, bir kuş cıvıltısını vb sesleri belli bir ritme oturtarak bunu da müzik yapabilirsiniz. fakat doğada var oldukları şekli ile dinlerseniz buna kakafoni (yani bir çeşit gürültü) denir. bazılarınız itiraz edebilir. uzun havaların ritmi yoktur ya da bazı caz parçalarında ritim yoktur diyebilir? bunlar ritimsiz şeyler değildir. serbest ölçü dediğimiz ritmi melodisinde var olan müziklerdir. bu tür eserler, başına ölçü anahtarı konmasa dahi notaya alınabilmektedir. ritim denildiğinde anlaşılacak tek şey, o an müziğe eşlik eden bir vurmalı çalgı olmamalıdır. ritim melodiniz için kullandığınız notaların süreleridir (sekizlik, dörtlük, on altılık nota gibi).

armoni için ara öğe diyebiliriz çünkü armoni müziğin olmazsa olmazı değildir. dünyanın her yerinde armoni barındırmayan (yine de armonik hale getirilmesi mümkün olan) müzikler mevcuttur. örneğin bir çok kabilenin geleneksel müziği, türk halk müziği ve türk sanat müziği de dahil çok sesli değildir. bu duruma (tek sesli müziğe) "monofoni" denirken, armonik tabir edilen müziklere de kendi içinde homofoni ve polifoni olmak üzere iki ayrı türde isim verilir.

homofoni; eşlik çalgılarının veya vokallerin tek bir ana melodiye aynı ritmik hareketle eşlik ederek oluşturduğu çok seslilik biçimidir. polifonik yapı ise birbirinden bağımsız birden fazla melodinin aynı anda ve birbirinden bağımsız ritmik hareketlerle oluşturduğu çok seslilik biçimidir.
.
bahsettiğimiz ritim, melodi ve armoninin yanı sıra; müziğin içinde kullanılmak üzere melodi partisine yazılan sözler (şarkı sözleri) ve o müzikle bütünleşmiş bir dans da müziğin öğeleri arasında gösterilebilir. fakat yukarıda saydığımız öğelere ana öğe veya ara öğe deniyorken; söz ve dans'ı da müziğin yabancı öğeleri olarak nitelendirebiliriz. zira söz yahut dans bir müzik eserinin olmazsa olmazı değillerdir. (sözsüz müzik eserlerinin tümüne enstrümantal müzik adı verilir)

günümüzde müzik bir çok kola dallanıp budaklanmış durumdadır. çoğu da müzikolojik otoriteler tarafınca kayda geçmiş tarzlar değil, halkın (dinleyici kesimin) ürettiği bulduğu ya da kullandığı isimler olmuştur... aslında pek de doğru bir yöntem değildir bu. müzik bilimi için müzik; en temel anlamıyla üçe ayrılır. sanat müzikleri, geleneksel müzikler ve popüler müzikler. bunları biraz açalım?

sanat müziği dünyada iki tanedir. biri batı sanat müziği; ortaçağ sonrası başlayan barok, klasik, romantik ve modern gibi dönem başlıkları ile değişen, gelişen ve bunların tümünü kapsayan müziklere verilen genel isimdir. diğeri ise türk sanat müziği dediğimiz temelinde osmanlı saray müziği (geleneksel divan müziği) olarak başlayan ve günümüze doğru değişip gelişen müziğin adıdır. batı klasik müziği ile türk klasik müziği dışında dünyada herhangi başka bir klasik müzik türü yoktur. (sanat müziği tabirinin ne kadar yerinde olduğu da halen bir tartışma konusudur).

geleneksel müzik dediğimiz müzik türünün içine ise her toplumun kendi geleneksel kültürüne ait müziği girmektedir. örneğin ispanyolların etnik müziği flamenko gibi veya bizim geleneksel müziğimiz olan türk halk müziği gibi... vb bütün etnik müzikler bu başlık altında ele alınırlar.

popüler müzik dediğimiz müzikler de sanat müziği ya da geleneksel müzik olarak adlandırılan türlerin dışında kalan tüm müzik türlerini kapsar. pop, rock, metal, arabesk, hip hop vb müzikler gibi?

not: temelinde tam anlamıyla etnik bir müzik olan fakat sonrasında çok popülerleşerek popüler müzik kategorisinde de gösterilen caz müziği; daha sonraları üst çevrelerce benimsenerek sanat müziği kategorisine de dahil edilmeye çalışılmıştır. bu konuyu belki daha sonra ayrıntılı bir şekilde irdeleriz fakat şuan için kişisel fikrim şudur ki; cazın bir müzik türü olarak bir yere oturtulamıyor olması daha çok cazı seven sınıf farklarının kendi arasındaki kültür çatışmasıdır. bunun ötesinde caz temel olarak, afrika kökenli kölelerin icra ettiği blues müzik?ten doğmuş bir müzik türüdür.


Kaynak : Muzikalsozluk.com
:: Kulüp Üyeleri

:: meltem buse
:: Fatma4595
:: Ceren50
:: ELMAS20
:: sevtap toksoy
:: beatris
:: kelebek_sn
:: Ayraç
:: Bombyx mori
:: kader_baş
:: nhl
:: bilgeeee
:: denizkavak
:: Evrem-s
:: Didemy
:: amehri
:: busraoner
:: £sma
:: raziyeaktas
:: lutfiye152
:: katree
:: ysnmslk

Yorum Eklemek

Diğer Kulüpler
 :: Yazilan Yorumlar
    Sadece Üyeler Yorum Yazabilir


Ekin  : Hakkinda
Ekin

Kitap Kurdu

940
.... - 22/11/2011 10:10:22
Müziksiz yaşamak benim için çok zor.
Hatta imkansız.

Gelecek dediğiniz, el değmemiş geçmiştir...


Özlem   : Hakkinda
Özlem

Kitap Kurdu

1172
.... - 23/08/2011 18:49:05
Murat Yılmazyıldırım, Teoman, Bon Jovi, Metallica, Cranberries, Deep Purple,Scorpions... Daha aklıma gelmeyenler. Hergün dinlerim hayatta bıkmam :))Ceren  : Hakkinda
Ceren

Üstad

1869
.... - 23/08/2011 15:13:19
Loreena Mckennitt bir harika!
Ruh haline göre her müziği dinlerim ama favori olorak Türk sanatcılardan Ilhan Irem,Teoman,Duman,Kazım Koyuncu ilk sırada gelir :)

Düşünüyorum öyleyse varım! Descartes

.... - 05/07/2011 14:31:09
herkes Loreena Mckennıt dinlemeli bence....

Daha iyi, iyinin düşmanıdır


Ammar  : Hakkinda
Ammar

Kitap Sever

380
.... - 31/05/2011 00:10:32
HÜZÜNLÜ MÜZİKLERDEN HOŞLANANLARA FARİD FARJAD'IN ANROOZHA 4 ALBÜMÜNÜÜ ÖNERİRİM ONUN DIŞINDA
KLASİK MÜZİKLERDEN Best of Classical Music - Chopin Piano Concerto No2 1
Johann Sebastian Bach - Matthäus Passion (BWV 244) - Erbarme Dich
Samuel Barber - Adagio for Strings
Chopin - Polonaise
BUNLAR EN SEVDİKLERİM
DİNLEMEKTEN BIKMIYCAĞINIZA EMİNİM


.... - 30/04/2011 18:30:09
Güne başlarken kendimi en iyi doyurma şeklim: İyi bir kahvaltı ve mp3 çalardımdam herhangi bir parça.

Come as you are.


Orhan Yılmaz : Hakkinda
Orhan
Yılmaz

Kitap Sever

308
.... - 26/03/2011 14:46:41
yerli sanatçı İlhan İrem, yabancılardan Loreena Mckennitt, Mercedes Sosa, Violeta Del Carmen parra Sandoval dinleyin huzura kavuşun...

Me gusta la vida.


Fatma  : Hakkinda
Fatma

Kitap Sever

702
.... - 29/01/2011 18:16:12
iyi bir dinleyici klasikten rocka kadar tüm tarzları dinlemeyi bilmelidir.

Kitap tek ölümsüzlüktür.

.... - 01/12/2010 16:02:33
müzik duygularını yaşama göstergesiduygularıyla yaşayan insan müziğe ilgi duyuyorKader Çokluk : Hakkinda
Kader
Çokluk

Kitap Sever

389
.... - 06/11/2010 09:33:00
müzik,duygu ve düşüncelerin notalara dökülmesidir..

Unutulanlar Unutanlari Asla Unutmazlar


Cem Öztürk : Hakkinda
Cem
Öztürk

Kitap Sever

435
.... - 01/11/2010 22:24:37
Bu aralar tekrardan Erkan Ogur'a sardım.

Bozuk Saat Bile Günde Iki Defa Doğruyu Gösterir.

.... - 27/09/2010 16:41:59
BEHROUZ PANAHİ dinlemenizi tavsiye ederiim arkadaşlar :) keman konusunda tam bir duayen,harika çalıyor...Elif  : Hakkinda
Elif

Kitap Sever

696
.... - 16/09/2010 15:10:20
MÜZİK HİSSİN UĞULTUSUDUR!!!!!!

Ne KaDar YaşArSaN yAşA, sEvdiĞin KaDarDır ÖmrÜn ..

.... - 16/08/2010 03:23:56
Yabancılardan tavsiye edebileceğim ve benim çok sevdiğim bir grup var harikalar İncubus'u dinlemenizi tavsiye ederim...Türk Rock müziğinin doğayenlerinden teoman vazgeçilmez özellikle birkaç şarkısı ve diğer şarkılar harika dinlemeyen kaybeder derim..:)


müzik - 29/06/2010 11:35:25
müzik ruhun gıdasıdır

Risk Almadan Başarılı Olamazsın

müzik - 29/06/2010 11:35:21
müzik ruhun gıdasıdır

Risk Almadan Başarılı Olamazsın


Merve  : Hakkinda
Merve

Kitap Sever

563
müzik - 30/04/2010 17:04:43
müzik ve ritim benim için her şey.Çevremdeki müzikleri farketmek ve ritim tutmak en sevdiğim şeylerden biri.


müzik - 06/04/2010 15:44:52
müzik insanın ruhunu sarmıştır

Bak Şu Düşen Yaprağa Oda Birgün Yukardan Bakıyordu

.... - 27/02/2010 00:45:54
Son zamanlarda en etkilendiğim gruplardan biri de ''Redd''gerçekten dinlesi muhteşem bir grup çok etkileyici sözleri var...''Kirli Suyun Parıltılarında'' albümü içinden birbirinden güzel parçalar bulunuyor.. Ve duman'ı da unutmayarak muhteşem şarkıları var ve çok doğallar.Ve son olarak Teoman'ın şarkıları da mükemmel.Gülizar Kapan : Hakkinda
Gülizar
Kapan

Kitap Sever

311
.. - 09/02/2010 23:43:49
Hep aynı telden çalan müzisyen gülünç olur (: ( Horace Mann )

Sen sadece sen ol.

... - 06/02/2010 18:16:04
Eurovision 2010' a Manga'nın katılması gerçekten harika!!! :D Ferman'ın sesi zaten muhteşem, grup olarak ta birbirlerini bütünleyen, sadece Türkiye'de değil birçok yabancı ülkede de hayranları bulunan bir grup. Umarım bu sene güzel bir derece elde ederler. :)

.


İlknur Sema  : Hakkinda
İlknur Sema

Kitap Sever

433
... - 06/02/2010 18:10:52
Candan erçatinin yeni albümünü de çok beğendim.

Kusur Korkusuyla Suç Işliyoruz.


İlknur Sema  : Hakkinda
İlknur Sema

Kitap Sever

433
Zeki Müren - 06/02/2010 18:08:07
her tür miziği severim ama Zeki Mürenin yeri doldurulamaz.Onu dinlerken kendimi Çok dinlenmiş hissediyorum.

Kusur Korkusuyla Suç Işliyoruz.

... - 06/02/2010 14:38:47
Arkadaşlar yeni çıkan Mustafa Cecelinin albümünü tavsiye ederim.
İçinde 7si söz-müz olmak ve 1si sadece söz olmak üzere sezen aksuya aittir parçalar.13 tane birbirinden enfes parçalar var tavsiye edilir..Fatma Nur  : Hakkinda
Fatma Nur

Kitap Sever

374
.. - 04/02/2010 16:22:57
müzik yaşam tarzı..

Carpe Diem:))


Duygu  : Hakkinda
Duygu

Kitap Sever

493
MÜZİK!!! - 31/01/2010 17:20:23
İster ağla ister gül her durumuna uyan tek sığınağındır müzik...

Gerçekçi Ol İmkansızı İste!

RENGİNCİK - 26/01/2010 20:18:58
müzik beni sorunlarımdan uzaklaştıran tek unsurrrr

Yaseminnnnn

düzeltme - 13/01/2010 09:24:33
Genç mikrofon'daki grup Davut Paşa Lisesi'ndenmiş. Adı da NAMÜTENAHİ(Sonsuzluk). İnternetten yarışmadaki performanslarını izleyebilirsiniz...

Not: Özellikle Zühtü'yü dinlemenizi tavsiye ederim :)

.


Özgür  : Hakkinda
Özgür

Kitap Kurdu

970
classical - 08/01/2010 21:19:16
piyano benim hayatım da denebilir hayatımı basamktan çok çıkışlı inişli olmasındansa piyano tuşları sesiz ve güzel olmasını isterim :)

Eppur si muove-Ama dünya yinede dönüyor..


Kasım  : Hakkinda
Kasım

Kitap Kurdu

1028
keman - 04/01/2010 01:09:31
Ruhumda hüzün tonunda dinginlik, kalbim gözyaşlarıyla arınmada.
Kulaklarımda Farid Farjad'ın kemanından bir tını...Söze ne hacet, keman herşeyi anlatmada.

Beni öldürmeyen herşey güçlendirir

Forever duman:) - 03/01/2010 21:47:48
Duman'ın Eski Köprünün Altındaki albüm çok iyi fakat yeni albümünü pek beğenmedim eski sarkıları daha bir hoşuma gidiyor özellikle 'hatun' şarkısı mükemmel:)


.. - 02/01/2010 19:52:11
Tabiki abartı bir tepkinin verilmemsi gerekir. Herkesin sevmediği bi özelliği olabilir karşısındakinde. İşte burda olgunluk yapıp herkesin tercihine, fikrine, yaptıklarına ve karşısındakilere saygılı olması lazım. Çünkü kimsenin karşısındaki insan sanıldığı kadar boş değil ya da sanıldığı kadar akıllı değil.

Nasıl mutluysan öle yaşayacaksın.


Dilek  : Hakkinda
Dilek

Okur

26
:) - 01/01/2010 20:32:58
Müzik; sadece çalan notların Çekiç,Örs,Üzengi'yi titretmesi değildir. Eğer kıymetini bilirsen,gerçek anlamda ruhuna işlemesine izin verdiğin bir panzehirdir. Her tınısıyla seni kendine getiren bir olgudur. Sadece boş vaktini değerlendirmek için değil ruhunu özgür bırakmak için dinlersin müziği:)

Omerta


Gülizar Kapan : Hakkinda
Gülizar
Kapan

Kitap Sever

311
^^ - 31/12/2009 22:42:11
evet sert olduğunu biliyorum yani bunu dinleyen herkes biliyordur sanırım, ama metal dinliyorum deyince ağız göz oynatacak kadar da abartılı bi durum olduğuna inanmıyorum. Ayrıca ben müziği tarzıma yansıtmam yani tamam siyahda giyerm pembe de. Geneli yüzünden hepsine aynı bakılmasını doğru bulmuyorum.

Sen sadece sen ol.

. - 27/12/2009 19:02:14
Gülizar deli gibi bakılmıyor ama farklı geliyor insanlara. Çok dolu dolu geliyor o tarz müzikler mesela bana. Ve çoğunlukla (kesinlikle lafım meclisten dışarı) metal dinleyen insanlar farklı olmaya çalışıp abartıyolar. Onlar için farklı olmak abartı siyah giyinmek göz makyajları falan. Farklı olduklarını düşünüyorlar ama aslında kimse böle düşünmüyo. Farklı bi dünya içinde yaşıyorlar sanki. Ve ben onlara normal insan gözüyle bakmıyorum. Yanlış anlama lütfen sadece genel düşüncemi bildirdim.

Nasıl mutluysan öle yaşayacaksın.

muzikkk - 27/12/2009 14:28:45
müziksiz yapamam asla!!!

Ey ağrı hastalık değilsin ki senden korkayım!


Gülizar Kapan : Hakkinda
Gülizar
Kapan

Kitap Sever

311
^^ - 26/12/2009 16:17:17
Müzik, hissin uğultusudur. (Oscar Wilde)

Her insanı yansıtan tür farklı. Tabiki her telden de dinleyenler vardır. Ama bence insanı yansıtan sadece bi tür vardır ya da en azından o tür daha baskındır. Genelde metal dinlerim ve ben şunu anlayamıyorum; neden insanlar bu tarzı dinleyenlere deli gibi bakıyor?

Sen sadece sen ol.

müzik - 23/12/2009 10:04:22
Müzik insanın hayata bakış açısını, kişiliğini, ruhunu, hayatını, yaşama şeklini ve yaptığı şeyleri simgeler. Her insanın hoşuna giden bir ton vardır. Ve bu tonda huzuru yakalar. Önemli olan da bunu duymaktır. Müzik en mutsuz olduğun zamanda seni çok güzel bir şekilde sarmalayarak hayattan soyutlar. Önemli olan kendinize hitap eden müziği bulmaktır. Belki sizin için değil ama benim için müzik gerçekten çok kutsal bir şey. Herkesin en azından sevmese de tüm müzikleri dinlemesini tüm tarzlar hakkında fikirleri olmasını tavsiye ederim. İsmim kadar da bu işin içindeyim =)

Nasıl mutluysan öle yaşayacaksın.


Elvan Kaplan : Hakkinda
Elvan
Kaplan

Kitap Kurdu

903
... - 22/12/2009 18:24:55
Müzik olmadan asla :d

Biz mi gidiyoruz, onlar mı?..

Müzik - 17/12/2009 13:20:45
Arkadaşlar Şebnem Ferah'ın yeni albümü çıktı ve bir şarkısını dinledim, albümü daha alamadım ve gayet başarılı, bütün Şebnem Ferah hayranlarına duyurulur.

...

müzik - 28/11/2009 21:44:03
Hayatın ritmi müzik......Elif  : Hakkinda
Elif

Kitap Kurdu

895
özcan deniz - 15/11/2009 12:32:15
kalp yarası... güzel...

gülümse kaderine


İnanç Işık : Hakkinda
İnanç
Işık

Kitap Sever

407
... - 14/11/2009 14:34:37
şiir dinletileri sevenlere 'yılmaz erdoğan' ve 'murat ince' tavsiye edilir...

silemiyorsan karalayacaksın...

84 - 13/11/2009 21:35:16
84 Grubu üyelerinin askere gideceklerini okumuştum bir dergide. Dua edelimde sağ salim dönsünler hayranlarına. Şarkılarını anlatmaya gerek yok zaten. Tek kelimeyle süperler!!!

.

... - 13/11/2009 21:29:14
Yabancı rock müzik sevenlere tavsiyem Linkin Park! Çok güzel şarkıları var.Hangisini ya da hangilerini tavsiye edeyim bilemedim.

Ayrıca TRT de geçen sezon Genç Mİkrofon diye bir liseler arası müzik yarışması vardı. İzleyenler bilir Haydar Paşa'nın yaratıcı ve yetenekli bir grubu vardı yarışmada. Ne yazık ki birinci olamamışlardı. Duyduğum ve okuduğum haberlere göre albüm çıkarıcaklarmış en kısa zamanda. Gerçekten başarılı bir grup. Rock severlere tavsiye edilir...

.


Ender  : Hakkinda
Ender

Kitap Sever

277
müzik benim için bir yaşam tarzı - 26/10/2009 14:27:08
benim müzik zevkim çok seçici galiba:) konusu aşk ve sevgi olan müzikleri yani özellikle pop'u sevemiyorum ve sanırım benim müziğim haksızlıklara karşı gelmeli ve eleştiri üst düzeyde olmalı bu yüzden nu metal'i alternatif rock ve tabi ki Türk kültürüne ait olan Türküleri çok seviyorum.:)

boş çuvalın dik durması zordur - benjamin franklin

... - 09/10/2009 20:48:20
manga çok güzel geri dönüş yaptı en beğendiğim şarkısı ´´her aşk ölümü tadacak´´ yüksek sadakatte çok iyi. rock şarkıların çoğunu seviyorum zaten. duman, teoman, şebnem ferah, linkin park, avril...

.


Burak  : Hakkinda
Burak

Onur Üyesi / Üstad

1737
.. - 29/09/2009 23:34:51
manga yapmış yine yapacağını.geç kaldım dinlemekte ama harikalar..Hatice Türkmen : Hakkinda
Hatice
Türkmen

Onur Üyesi / Görevli / KO

4463
müzik müzik müzik - 28/09/2009 21:18:42
bu aralar winamp ta sadece yüksek sadakat,manga,hayko cepkin,duman çalıyor.özellkle haykoyu tekrar tekrar dinliyorum.beni kıskıvrak yakalıyor.üstelik şarkıları sadece hayatı anlatıyor.yani aşk-ayrılık dışındaki şeylerle ilgili.belkide bu yüzden beni bu kadar çok çekiyor.hiç dinlememiş olanlar lütfen birkez dinleyin özellikle siren adlı şarkıyı bana hak vereceksiniz.müzikle kalın.

okuyorum öyleyse yaşıyorum.

... - 27/09/2009 16:52:27
müzik dinlemeyi çok seviyorum. hande yener konusunda hera ya katılıyorum. sezen aksu, duman, şebnem ferah, teoman favorilerim arasında.özellikle sezen in ve teoman ın eski şarkılarnı çok beğeniyorum.

Daha iyi, iyinin düşmanıdır


Manolya Turan : Hakkinda
Manolya
Turan

Kitap Sever

701
* - 13/09/2009 19:03:06
Müziksiz yaşam renksiz yaşam :D pinhani,serdar ortaç,yalın,nil karaibrahimgil başlıcaları sertab erener,sezen aksu zaten

cesaret yapamayacağın şeyleri yapmaktır.

:) - 12/09/2009 22:11:46
rock forever

Kader değil insan acıtır canı...


Gizem  : Hakkinda
Gizem

Kitap Sever

544
Müzik ;) - 03/09/2009 22:38:16
Bu hayatta en çok sevdiğim şeylerden biridir müzik dinlemek. Benim için doyumsuz bir zevktir. Bu zevki birde kitap okurken alırım. İkisi yan yana geldiği zaman değmeyin keyfime ;)


... - 01/09/2009 17:09:13
Manga'nın yeni albümü muhteşem sözleri çok etklileyici..
Mor ve Ötesininde oldukça güzel şarkıları var ve yeni albüm beklentisi içindeyim mor ve ötesi adına!:)Gamze İpek : Hakkinda
Gamze
İpek

Kitap Sever

290
... - 30/08/2009 12:22:32
Müziksiz bir toplumun en önemli yaşam damarlarından biri kopmuş demekttir!!!...

Nothing I Don'T Care!...


Kübra  : Hakkinda
Kübra

Kitap Sever

278
,, - 19/08/2009 18:12:12
Müzik, hissin uğultusudur. (Oscar Wilde)


Scorpions: Lonely Nights
Chris Isaak: I Wanna Fall in Love

hayatımın parçaları belkide ..aslnda sadece birkaçı =))
buaralarda Twilight soundtrack albümünden olan Iron & Wine - Flightless Bird, American Mouth adlı parçaya bayılıyorumm


xyz


Feyza  : Hakkinda
Feyza

Onur Üyesi / KO

4521
... - 05/08/2009 19:14:02
Manga ve Grup Koridor.
Son zamanlarda Gökhan Türkmen'i dinlemeye başladım.Özellikle "Yan Sen" ve "Yorgun" parçaları çok güzel.Tavsiye ederim.
Tokio Hotel,Step Up,Twilight'ın film müziklerini dinliyorum.

Carpe diem..!


Çağla  : Hakkinda
Çağla

Onur Üyesi / Kitap Kurdu

1257
müzik - 04/08/2009 15:00:34
Müzik benim için nefes almaktır!!!
Bence dumanın son albümü olmamış, bilmiyorum ya da artık tarzlarını mı sevmiyorum nedir?
Teomanın çoban yıldızını çok sevdim.
Her tür dinlemek lazım bence her şeyin tadına bakmak lazım:))
Klasik de dinlerim metal da tsm de... hepsinden var sevdiğim:)
Beethoven'ın moonlight sonatını tavsiye ederim ve de keşfetmemiş olanlara yavuz çetin'i

sapere aude!


Elvan kınay : Hakkinda
Elvan
kınay

Kitap Kurdu

1009
(: - 04/08/2009 01:31:25
MÜZİKSİZ YAŞAYAMAM ÖZELLİKLEDE YILDIZ TİLBE ;)

ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol


Gamze Tokat : Hakkinda
Gamze
Tokat

Kitap Kurdu

1197
:D - 03/08/2009 16:10:17
duman,şebnem ferah,demir demirkan,marlyn mason,metallica,muse,linkin park vazgeçilmezlerim.her gün dinlerim

we rock music


Ertuğrul  : Hakkinda
Ertuğrul

Onur Üyesi / Üstad

1707
Manga Sami Yusuf - 03/08/2009 14:56:24
Kaliteli müzik için önereceğim iki adres var. Sami Yusuf ve Manga.. :)Burak  : Hakkinda
Burak

Onur Üyesi / Üstad

1737
duman - 03/08/2009 14:43:44
dumanın son albümü harika.bütün şarkılar hem duman kokuyor hem de çok farklı...tavsiye edilir...Bilge  : Hakkinda
Bilge

Onur Üyesi / Müdavim!

9298
.. - 03/08/2009 14:32:23
@Hera, ben Hande'nin bu yeni halini eskisinden daha çok beğeniyorum yahu :)
Bir de bu aralar Teoman - İnsanlık Halleri albümünü dinleyip duruyorum. Her sözü muhteşem.
İçinizi ısıtacak bir albüm arıyorsanız, benim en sevdiğim Teoman ve Bülent ortaçgil konser kayıtlarıdır :) Bir kaç günde bir Media Player'a atıp dinlerim, özlerim :)Ayşe  Öz : Hakkinda
Ayşe
Öz

Kitap Sever

453
...... - 03/08/2009 12:45:11
BEN MÜZİKSİZ YAŞAYAMAM Kİ :)

hayat yaşamaya değer.


Bilge  : Hakkinda
Bilge

Onur Üyesi / Müdavim!

9298
.. - 20/07/2009 17:07:56
Müzik olmadan yaşanır mı yahu ?! :)Ömer Tetik : Hakkinda
Ömer
Tetik

Kitap Kurdu

812
Best - 18/07/2009 04:54:44
hiphop 4 life ;)

Acı Çekmek Ruhun Fiyakasıdır


Gamze Tokat : Hakkinda
Gamze
Tokat

Kitap Kurdu

1197
:D - 14/07/2009 23:49:09
WE ROCK MUSİC

we rock music


Şeyma  Akçalı : Hakkinda
Şeyma
Akçalı

Kitap Sever

611
müzikkkkkkkkkkk - 13/07/2009 21:51:15
hayatımda en çok sevdiğim hobilerimden biri.müzik dinlemeğe bayılıyorum.kendimi kötü ve iyi hissettiğim zamanlarda müzik dinliyorum.mp3'ümün kulaklıklarını yakında kulaklarıma yapıştırıcam:):):)(alacakaranlık müziklerini tavsiye ederim.)

İnsan kitap okumayı bıraktığı zaman yaşlanır.


Zülal  : Hakkinda
Zülal

Kitap Sever

320
:) - 13/07/2009 10:41:08
müzik yaşamı çekülebilir kılan unsurlardan biri -sıralama yapacak olursakl ilk 3te de denebilir.ancak bu bir genelleme.seçiminiz özenli olmadığı halde ters köşe olma ihtimaliniz oldukça yüksek:)Feyza  : Hakkinda
Feyza

Onur Üyesi / KO

4521
MUSİC - 09/07/2009 23:12:49
MÜZİK RUHUN GIDASIDIR!!!!

Carpe diem..!


Gamze  : Hakkinda
Gamze

Onur Üyesi / Üstad

1756
müzik - 04/07/2009 20:56:08
müziksiz bir yaşam düşünemiyorumm!!!!!!!!

Seni bir kez gülümseten hiçbir şeyden pişman olma.


Hatice Türkmen : Hakkinda
Hatice
Türkmen

Onur Üyesi / Görevli / KO

4463
HAYROLA? - 14/06/2009 10:19:24
AH HANDE AH!!! albümü dinleyince şaşkına döndüm.bu kadına neler oluyor yahu? bütün şarkılar birbirine benziyor.ayırt etmek olanaksız.ama dinlerken sallanmak istiyosunuz. bazı parçalarında söz ve müziği handeye aitmiş.işte buna şaşırdım.klipler ve hareketler bana madonnayı anımsatıyor.gerçekten onun taklidini yapıyor gibi.satın almaya gerek yok.

okuyorum öyleyse yaşıyorum.


Cemre  : Hakkinda
Cemre

Kitap Kurdu

840
Müzik!(: - 05/06/2009 17:12:32
Müzik aşkı besteler!..

Hatırlamak yasak,unutmak korkunç..


Çağla  : Hakkinda
Çağla

Onur Üyesi / Kitap Kurdu

1257
MUSİC MAKES THE PEOPLE COME TOGETHER YEAA! - 19/03/2009 20:01:59
Müziksiz hayat hatadır (nietzsche)
hatasız kul olmaz (gencebay)
:)

sapere aude!Takip Edilenler
Puanlananlar
Röportajlar
Yardım Bekleyen Okullarımız (!)
Teşekkürler